29 czerwca 2006 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Celem opiniowanej nowelizacji jest korekta odesłania w art. 8 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepis ten formułuje dodatkowe wymagania dotyczące wniosku o wydanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Jednym z tych wymagań jest konieczność udokumentowania przez przedsiębiorcę ubiegającego się o wydanie przywołanego zezwolenia gotowości przyjęcia odpadów komunalnych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów. Wykonywanie działalności polegającej na odzysku i unieszkodliwianiu odpadów wymaga natomiast - zgodnie z przywołanym przepisem - spełnienia wymagań odnośnie do miejsc odzysku i unieszkodliwiania, określonych w przepisach rozpatrywanej ustawy oraz ustawy o odpadach. W tym zakresie ustawa przywołuje art. 7 ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który dotyczy wymagań, jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami lub prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt, a więc odsyła do przepisu, którego treść dotyczy wymagań co do innego rodzaju zezwoleń. Podstawę do określenia wymagań odnośnie do miejsc odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych stanowi art. 7 ust. 3a pkt 2 ustawy i do tego przepisu odsyła art. 8 ust. 2 w brzmieniu zaproponowanym w nowelizacji.

Po wysłuchaniu opinii zaproszonych gości oraz zapoznaniu się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu komisja w głosowaniu postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jak ustalono, w imieniu komisji sprawozdanie przedstawi senator Czesław Żelichowski.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.

Ustawa, uchwalona z przedłożenia rządowego, zmierza do uporządkowania stanu prawnego w zakresie opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi oraz ich utrzymania.

W ustawie zaproponowano m.in. rozszerzenie katalogu grobów wojennych o groby osób wojskowych i cywilnych bez względu na ich narodowość, które straciły życie wskutek represji okupanta niemieckiego albo sowieckiego po 1 września 1939 r., groby i cmentarzyska prochów ofiar niemieckich i sowieckich obozów oraz groby osób, które straciły życie wskutek walki z narzuconym systemem i represji totalitarnych w okresie od 1944 r. do 1956 r. Ponadto przyznano wojewodzie prawo do zarządzania ekshumacji zwłok z grobu wojennego i przeniesienia ich do innego grobu. W nowelizacji uchylono przepis, na podstawie którego zezwolenia wojewody wymaga wykonywanie zdjęć fotograficznych i planów sytuacyjnych cmentarzy wojennych oraz grobów wojennych położonych poza obszarem cmentarzy wyznaniowych i gminnych. Doprecyzowano przepis o nadzorze nad grobami i cmentarzami wojennymi i upoważniono wojewodę aby mógł on, w drodze porozumienia, powierzyć jednostce samorządu terytorialnego obowiązek utrzymania grobów i cmentarzy wojennych, z jednoczesnym przekazaniem odpowiednich funduszy.

Po wysłuchaniu zaproszonych gości i zapoznaniu się z pozytywną opinią biura legislacyjnego w głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Andrzeja Owczarka.