6 czerwca 2006 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęła stanowisko w sprawie wykorzystania funduszy pomocowych UE:
"Właściwe i pełne wykorzystanie funduszy pomocowych, stawianych do dyspozycji Polski przez Unię Europejską, jest jednym z warunków pomyślnego przeprowadzenia modernizacji naszego kraju.
Jesteśmy przekonani, że wobec ogromu stojących przed nami wyzwań istnieje głęboka potrzeba wykonania szybko raportu opisującego obecny stan w tym zakresie oraz wskazującego propozycje rozwiązań upraszczających procedury zamówień publicznych, prawa ochrony przyrody, prawa budowlanego i prawa zagospodarowania przestrzennego. Ich celem byłoby, przy zachowaniu niezbędnych ograniczeń, zniesienie nieracjonalnych barier ograniczających prowadzenie w Polsce inwestycji, szczególnie infrastrukturalnych oraz wykorzystania środków pomocowych w innych obszarach.
Jednym z bardzo ważnych warunków wsparcia rozwoju jest wyważony stosunek do ochrony przyrody. Program Natura 2000 wprowadza daleko idące ograniczenia w procesie modernizacji infrastruktury oraz inwestowania na obszarach nim objętych. Wymaga on zatem jak najszybszego doprecyzowania i określenia jego kształtu. Uważamy, że obok stworzenia podstaw prawnych ochrony przyrody, powinien również uwzględniać prawo mieszkańców nim objętych do korzystania z nowoczesnej i funkcjonalnej infrastruktury oraz umożliwiać racjonalną dostępność obszarów, na których obowiązuje.
Ogromnie istotną sprawą jest również przyspieszenie przepływu środków finansowych do podmiotów wykonujących zadania przy wsparciu funduszy pomocowych. Za niezbędne uznajemy wprowadzenie możliwości wypłacania beneficjentom zaliczek, częściowej wypłaty przyznanych środków, oczywiście wyłącznie w sytuacji, gdy projekt jest właściwie przygotowany i realizowany oraz dopuszczenie w pierwszej fazie kwalifikacyjnej do posługiwania się uproszczoną dokumentacją projektów.
Uregulowania wymaga również nowe określenie pojęcia obszaru metropolitalnego, tak aby metropolie mogły służyć rozwojowi obszarów, z których wyrastają. Ważne jest także, aby mechanizm uzyskiwania statusu obszaru metropolitalnego był otwarty, elastyczny i uwzględniał fakt, że w regionach słabiej rozwiniętych wyznaczenie obszaru metropolitalnego będzie niezwykle istotnym impulsem rozwojowym.
W naszych działaniach musimy również uwzględniać fakt, że właściwe wykorzystanie środków pomocowych nie będzie możliwe bez wzmocnienia służb administracyjnych, obsługujących cały proces przygotowania, weryfikacji, a potem monitoringu i kontroli wykonania zadania.
Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP wyraża uznanie dla dotychczasowych wysiłków Rządu Kazimierza Marcinkiewicza w zakresie uzyskania dostępu do możliwie dużych środków pomocowych oraz już przeprowadzonych zmian, ułatwiających beneficjentom dostęp do tych środków, ale zachęcamy do kolejnych kroków, które deklarujemy wspierać".
Podczas posiedzenia ustalono, że przyjęte stanowisko zostanie przekazane do zainteresowanych resortów z prośbą o odniesienie się do poruszonych w nim problemów. Ponadto w połowie września br. w Senacie planowana jest konferencja poświęcona wykorzystaniu funduszy pomocowych UE.