6 czerwca 2006 r.
Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ustawodawczej, podczas którego kontynuowano pierwsze czytanie zgłoszonego przez Komisję Ustawodawczą projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 17 maja br. W związku ze zgłoszonymi wówczas wątpliwościami połączone komisje postanowiły zwrócić się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o udzielenie pisemnej informacji o tym, w jaki sposób jest respektowana zasada wzajemności w państwach UE w stosunku do obywateli polskich w kontekście ich udziału w głosowaniu i kandydowania w wyborach lokalnych, a także co do możliwości domagania się stosowania art. 19 TWE w stosunku do obywateli polskich na terytorium innych państw UE.
Po zapoznaniu się z odpowiedzią MSWiA senatorowie uznali ją za niewystarczającą i zwrócili się do obecnego na posiedzeniu wiceministra Jarosława Zielińskiego o przygotowanie przez resort szczegółowej informacji, w jaki sposób te kwestie są uregulowane w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.
W dyskusji senator Elżbieta Rafalska zaproponowała odrzucenie projektu w całości, ale w związku z postanowieniem o kontynuowaniu pierwszego czytania projektu wycofała wniosek.
Kolejne posiedzenie w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw odbędzie się 20 czerwca br.