2 stycznia 2006 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Porządek dzienny posiedzenia przewidywał rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o nowelizacji sejmowej, które przedstawili sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Arkadiusz Czartoryski, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki oraz poseł sprawozdawca Adam Puza. Swoje uwagi przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Celem ustawy uchwalonej przez Sejm 29 grudnia 2005 r. było dokonanie dwóch zmian w przepisach samorządowych, dotyczących wyborów przedterminowych. Po pierwsze - ustawa wydłuża z 6 do 12 miesięcy termin, w którym nie przeprowadza się wyborów przedterminowych, przy czym zmiana ta dotyczy wyborów przedterminowych przeprowadzanych zarówno w celu wyłonienia organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, jak i wyborów organu wykonawczego gminy przeprowadzanych w związku z wygaśnięciem mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Po drugie - ustawa wydłuża z 60 do 90 dni termin do zarządzenia i przeprowadzenia wyborów w razie konieczności przeprowadzenia wyborów przed upływem kadencji organu jednostki samorządu terytorialnego.
Przepis przejściowy przewiduje stosowanie nowej regulacji również do wyborów przedterminowych przeprowadzanych ze względu na przyczyny, które wystąpiły przed dniem wejścia w życie tej nowelizacji, jeżeli przed tym dniem ich nie zarządzono.
W toku prac parlamentarnych zmieniono przepis o wejściu w życie ustawy uwzględniając 14-dniowe vacatio legis oraz przewidując stosowanie tej ustawy od następnej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego.
W dyskusji senator Mariusz Witczak zwrócił uwagę na pośpiech, w jakim uchwalono rozpatrywaną nowelizację. Jego zdaniem, przyjęte przez Sejm zapisy zmierzają do ograniczenia demokracji. Senator M. Witczak złożył wniosek o odrzucenie ustawy. W toku dyskusji senator zaproponował wprowadzenie dwóch poprawek, które byłyby głosowane w wypadku nieprzyjęcia przez komisję wniosku o odrzucenie ustawy.
Wniosek poparł senator Andrzej Owczarek, który wyraził pogląd, że ustawa jest krzywdząca dla samorządu. Za odrzuceniem ustawy opowiedział się także senator Ryszard Ciecierski.
Senator Przemysław Alexandrowicz zgłosił poprawkę zmierzającą do tego, by rozpatrywana nowelizacja sejmowa weszła w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jak uzasadniał, w wypadku nowelizacji ustawy samorządowej nie wydaje się, aby była ona "czymś nieznanym" i by potrzebne było vacatio legis. W dyskusji wniosek senatora P. Alexandrowicza poparli m.in. senatorowie Jerzy Szmit, Czesław Żelichowski i Stanisław Jarosz.
Przewodnicząca Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Elżbieta Rafalska interesowała się zmianą terminu oraz poprosiła o informacje dotyczące liczby gmin, w których przeprowadzone zostały przedterminowe wybory i jakie to pociągało za sobą koszty.
W kolejnych głosowaniach Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej opowiedziała się za wprowadzeniem do tekstu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw jednej poprawki, autorstwa senatora P. Alexandrowicza, zakładającej, że proponowana nowelizacja wchodzi w życie w momencie ogłoszenia. Ustalono, że sprawozdanie w imieniu komisji złoży senator P. Alexandrowicz.
Do stanowiska komisji zgłoszono wniosek mniejszości, dotyczący odrzucenia rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na jego sprawozdawcę wybrano senatora M. Witczaka.