20 grudnia 2005 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
W imieniu rządu rozpatrywaną nowelizację omówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Bliźniuk. Wątpliwości senatorów wyjaśniał także wicedyrektor departamentu w tym resorcie Andrzej Rudlicki. Swą opinię przedstawiło też Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, które zgłosiło do rozpatrywanego tekstu dwie uwagi szczegółowe.
W dyskusji poprawkę dotyczącą skreślenia pkt 1 w art. 1 zgłosiła senator Elżbieta Rafalska. Za zgodną z intencjami rządu uznał ją wiceminister G. Bliźniuk. W przeprowadzonym następnie głosowaniu proponowana zmiana uzyskała jednomyślne poparcie.
Ustalono, że wprowadzenie poprawki do ustawy o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych zarekomenduje Izbie senator Przemysław Alexandrowicz.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywano ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Ustawę sejmową omówił wiceminister spraw wewnętrznych G. Bliźniuk, który wyjaśnił i uzasadnił wprowadzone zmiany. Żadnych zastrzeżeń do rozpatrywanej nowelizacji nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne.
W dyskusji senator E. Rafalska skierowała pytania do przedstawicieli rządu dotyczące finansowania zadań zawartych w ustawie. Następnie, po uzyskaniu wyjaśnień udzielonych przez wiceministra G. Bliźniuka, przedstawiła wniosek o przyjęcie omawianej ustawy bez poprawek.
W głosowaniu uzyskał on jednomyślne poparcie. W związku z wynikami głosowania Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw i wyznaczyć na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie senatora Sławomira Sadowskiego.
Ponadto Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Zaproponowane w niej rozwiązania przedstawił i zwrócił się do senatorów o ich przyjęcie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji G. Bliźniuk. Pozytywną opinię o nowelizacji sejmowej przekazało senackie biuro legislacyjne.
W dyskusji senator Andrzej Jaroch interesował się realnymi terminami realizacji zadań nakreślonych ustawą.
Ponieważ nie zostały zgłoszone żadne wnioski legislacyjne, przewodnicząca komisji senator E. Rafalska zgłosiła wniosek o przyjęcie rozpatrywanej nowelizacji bez poprawek. W głosowaniu uzyskał on jednomyślne poparcie wszystkich senatorów. Wobec wyników głosowania Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora A. Jarocha.
Kolejnym aktem prawnym rozpatrywanym przez komisję była ustawa zmieniająca ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej.
Wprowadzone przez Sejm zmiany przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Robert Kwiatkowski. Informacje te uzupełnił sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Eugeniusz Wróbel. Przedstawiciel resortu transportu i budownictwa zwrócił się do członków komisji o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek. Swoje uwagi zgłosiło też biuro legislacyjne i zasygnalizowało propozycje poprawek.
W dyskusji senator P. Alexandrowicz skierował pytanie do przedstawicieli rządu o nadzór nad domami pomocy społecznej i wydawanie zezwoleń na prowadzenie tych domów. Senator E. Rafalska interesowała się przebiegiem prac w Sejmie i stanowiskiem strony rządowej w sprawie poprawki zawartej w opinii biura legislacyjnego. Odnosząc się do uwag zawartych w opinii, poruszyła także kwestię zapisów dotyczących pracowników i mienia. Senator Ryszard Ciecierski zwrócił uwagę na sprawę stabilności prawnej i finansowej samorządów. Przewodnicząca komisji senator E. Rafalska skierowała pytanie do przedstawicieli rządu dotyczące niefortunnego umocowania kontroli legalności i stanowiska wojewodów do omawianych kwestii. Uzupełniła swoje pytanie o kwestię zabezpieczenia inwestycji drogowych w tak przyjętym w ustawie zapisie.
Ponieważ w dyskusji nie zostały zgłoszone żadne wnioski o charakterze legislacyjnym, senator E. Rafalska przedstawiła wniosek o przyjęcie omawianej ustawy bez poprawek. W głosowaniu uzyskał on poparcie komisji. W związku z tym Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy zmieniającej ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora R. Ciecierskiego.
Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrywali ustawę o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".
Ustawę zarekomendował wiceminister pracy i polityki społecznej R. Kwiatkowski, który omówił zakres przedmiotowy i podmiotowy rozpatrywanej ustawy. Następnie propozycje wprowadzenia poprawek zgłosiło senackie biuro legislacyjne.
Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Krystyna Wyrwicka poinformowała senatorów o przebiegu prac nad ustawą w innych komisjach senackich i ustosunkowała się do przyjętych przez te komisje poprawek.
W dyskusji senator Sławomir Sadowski interesował się kosztami omawianego programu. Senator E. Rafalska poruszyła kwestię udziału własnego gmin w finansowaniu programu oraz prowadzenia stołówek i jadłodajni przez podmioty niepubliczne, a także pytała o monitoring dotychczasowego programu z podziałem na miasto i wieś. Ponadto senator zgłosiła wniosek, by ustawa weszła w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 31 grudnia 2005 r. W głosowaniu wniosek przyjęto jednomyślnie.
Ustalono, że przyjęcie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" wraz z zaakceptowaną przez komisję poprawką zarekomenduje Izbie senator E. Rafalska.