4 lipca 2006 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, podczas którego omówiono kwestię zwrotu ziemi Polakom mieszkającym w okręgu wileńskim. Chodzi o kilkanaście tysięcy spraw, które dotyczą reprywatyzacji gruntów należących kiedyś do Polaków.
Obecny na posiedzeniu dyrektor Departamentu Konsularnego i Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tomasz Lis powiedział, że władze litewskie utrzymują, iż reprywatyzacja na Litwie została zakończona w 90%. Tymczasem - jak zaznaczył - w wypadku Polaków wskaźnik ten jest znacznie niższy. W Wilnie wynosi jedynie 8%.
Wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk powiedziała, że procesów o reprywatyzację jest niewiele, gdyż mniejszości polskiej na Litwie po prostu nie stać na procesy.
W posiedzeniu komisji uczestniczył także przedstawiciel Związku Prawników Polaków na Litwie Edward Juchniewicz.
W ocenie senatorów, w tej sytuacji istnieje konieczność szybkiego rozwiązania problemu zwrotu ziemi Polakom na Litwie i w związku z tym należy wypracować odpowiednią koncepcję pomocy.
Reprywatyzacja na Litwie, rozpoczęta na początku lat 90., początkowo miała być zakończona do roku 2000. Obecnie - jak powiedział dyrektor T. Lis - litewskie władze podają, że będzie to III kwartał 2007 roku. Na Litwie mieszka 325 tys. Polaków.
W wyniku dyskusji Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą postanowiła zwrócić się do Prezydium Senatu z wnioskiem o opracowanie koncepcji pomocy prawnej dla Polaków na Litwie ubiegających się o zwrot nieruchomości zagarniętych po II wojnie światowej.