21 lutego 2007 r.
Na wspólnym posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich oraz Komisji Ustawodawczej przeprowadzono pierwsze czytanie zgłoszonego przez Prezydium Senatu projektu uchwały Senatu w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.
W imieniu wnioskodawców projekt przedstawił i uzasadnił wicemarszałek Maciej Płażyński.
Ustawa z 14 lutego br. o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów i ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przewiduje, że w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wchodzi jedenastu członków, w tym siedmiu wybieranych przez Sejm, dwóch wybieranych przez Senat oraz dwóch powoływanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej.
W dotychczasowym stanie prawnym Senat nie miał wpływu na skład Kolegium IPN. Przedstawiony projekt ma na celu uwzględnienie nowych kompetencji Izby w postanowieniach Regulaminu Senatu.
W myśl projektu niezwłocznie po ogłoszeniu ustawy z 14 lutego br. marszałek Senatu ustali i poda do wiadomości senatorów początek i koniec terminu na składanie wniosków w sprawie wyboru poszczególnych osób w skład Kolegium IPN, tak aby okres składania wniosków był nie krótszy niż 14 dni.
Zgodnie z przepisami ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu członkiem Kolegium IPN może być obywatel polski wyróżniający się wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach Instytutu Pamięci. Kolegium wybierane jest na kadencję trwającą 7 lat.
Po rozpatrzeniu w pierwszym czytaniu przedstawionego przez wnioskodawców projektu uchwały Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich oraz Komisja Ustawodawcza wniosły o przyjęcie go bez poprawek. Ustalono, że podczas drugiego czytania projektu sprawozdanie w tej sprawie przedstawi senator Dariusz Górecki.