Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (628) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (48.)

oraz Komisji Ustawodawczej (92.)

w dniu 21 lutego 2007 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu (druk nr 352).

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 42)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Piotr Andrzejewski)

Przewodniczący Piotr Andrzejewski:

Otwieram posiedzenie połączonych Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Witam członków obu komisji.

Przedmiotem dzisiejszego posiedzenia jest pilny wniosek wniesiony przez Prezydium Senatu. Witam również przedstawiciela wnioskodawców, pana marszałka Macieja Płażyńskiego. Skoro pan marszałek jest, to zwalnia mnie to od referowania przedmiotu wniosku.

Bardzo proszę, Panie Marszałku.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

To może poproszę, żeby w międzyczasie, jeżeli pan marszałek pozwoli, Biuro Legislacyjne przedstawiło przedmiot regulacji, która stała się regulacją pilną i dlatego mamy w trybie przyspieszonym posiedzenie naszych komisji.

Bardzo proszę, Panie Dyrektorze.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Dziękuję.

Panie Przewodniczący! Szanowne Komisje!

Jak państwo senatorowie wiecie, Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o ujawnianiu informacji. Art. 15 ust. 3 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, który wejdzie w życie z dniem 28 lutego tego roku, przewiduje, że Senat uczestniczy w formowaniu składu Kolegium IPN w taki sposób, że wybiera dwóch członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Zgodnie z ustawą o IPN członkiem kolegium może być obywatel polski wyróżniający się wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach Instytutu Pamięci Narodowej.

Ten projekt zmiany Regulaminu Senatu zmierza do tego, aby umożliwić - zgodnie z postanowieniami regulaminu - wybór dwóch członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Wniosek w sprawie wyboru określonej osoby do kolegium będzie mogła zgłosić grupa co najmniej siedmiu senatorów, a każdy senator będzie mógł udzielić poparcia najwyżej dwóm kandydatom. Do wniosku trzeba będzie dołączyć dane o kandydacie, jego zgodę na kandydowanie oraz uzasadnienie uwzględniające w szczególności te kryteria, o których mówiłem. Wnioski będzie się składać do marszałka Senatu.

Ta zmiana regulaminu w art. 2 przewiduje, że niezwłocznie po ogłoszeniu ustawy - a to ogłoszenie już nastąpiło - marszałek Senatu ustali i poda do wiadomości senatorów termin zgłaszania kandydatów i ten termin nie będzie mógł być krótszy niż czternaście dni. Sprawa jest pilna, albowiem wyboru członków Senat powinien dokonać jak najszybciej, a więc na najbliższym posiedzeniu Senatu, czyli w połowie marca. W związku z tym ten termin dwutygodniowy powinien rozpocząć się tak naprawdę w dniu jutrzejszym, aby to mogło się odbyć na następnym posiedzeniu Senatu. I to tyle...

Ja tylko jeszcze powiem, że w tej chwili jakby skończyła się pierwsza kadencja Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i tak naprawdę od września 2006 r. ten organ już nie funkcjonuje. Tak więc również z tego punktu widzenia jest to sprawa pilna. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Piotr Andrzejewski:

Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę, Panie Marszałku, czy chciałby pan coś dodać do tego, co zostało powiedziane?

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Dziękuję panu za pełne przedstawienie wniosku. Wniosek wydaje się oczywisty. Oczywiście popieram go w imieniu Prezydium. Sądzę, że zyska on aprobatę całości Senatu. Nie ma żadnego powodu, żeby... Skoro Senat jest - bez względu na to, czy to się komuś podoba, czy nie - ważnym organem władzy konstytucyjnej, to nie ma powodu, żeby nie dokonywał wyboru członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. O proporcje można się spierać, ale przyjmujemy takie, jakie zostały przedstawione przez Sejm. W imieniu Prezydium popieram to przedłożenie.

Przewodniczący Piotr Andrzejewski:

Dziękuję bardzo panu marszałkowi.

Czy któryś z panów chciałby zabrać głos w tym przedmiocie?

Bardzo proszę, pan senator Zbigniew Romaszewski.

Senator Zbigniew Romaszewski:

Po pierwsze, kwestia, że tak powiem, anegdotyczna. W komisji sejmowej wniosek odrzucono i musiałem im wyjaśniać, że jeżeli oni ten wniosek odrzucą, to powstanie niezwykle skomplikowana sytuacja. Bo art. 15, który nie był ruszany, zawierał nasze uprawnienia do odwoływania członków kolegium. Wobec tego im zapowiedziałem, że jak oni powołają, to my im następnego dnia wszystkich odwołamy. No i ta perswazja poskutkowała w Sejmie.

Ale teraz jest inna kwestia, mianowicie kwestia tego terminu. Bo o ile ja pamiętam, to vacatio legis tej podstawowej ustawy zostało przesunięte do 1 marca. I czy w związku z tym ten 15 marca to nie jest termin, w którym to wszystko w ogóle dopiero zadziała? Czy nie trzeba tego terminu liczyć od 15 marca?

(Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński: Czy mogę, Panie Przewodniczący?)

Przewodniczący Piotr Andrzejewski:

Tak, proszę, Biuro Legislacyjne, pan dyrektor.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Rzeczywiście, zasadnicza część tej nowelizacji wchodzi w życie 15 marca. Ale ta zmiana dotycząca uprawnień Senatu do wyboru członków kolegium zawarta jest w art. 2, który wchodzi w życie już 28 lutego. W ogóle ta nowelizacja wchodzi w życie 28 lutego. Tak że tak naprawdę Senat będzie mógł dokonać wyboru już od dnia 28 lutego.

Przewodniczący Piotr Andrzejewski:

Dziękuję bardzo.

Czy któryś z panów chce jeszcze zabrać głos?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Bardzo proszę, pan profesor.

Senator Dariusz Górecki:

W art. 2 jest mowa o tym, że niezwłocznie po ogłoszeniu ustawy. Wiemy, że ta ustawa została już ogłoszona. Wobec tego należałoby chyba do projektu wpisać numer Dziennika Ustaw.

(Głos z sali: No, tak, po posiedzeniu komisji...)

No właśnie. Dziękuję.

Przewodniczący Piotr Andrzejewski:

Dziękuję bardzo.

Czy są jeszcze jakieś uwagi? Nie.

Jeszcze ja chciałbym powiedzieć, że jest to o tyle istotne, że w wypadku członków ciał takich, jak Krajowa Rada Sądownictwa, jest możliwość ich odwołania przez Senat. Tutaj zabezpieczamy się również w zakresie niepokrywania się kadencji. Tych członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej powołanych przez Senat można odwołać tylko w przypadkach określonych w odpowiednich ustawach. Tak że mamy niejako dwa rodzaje powoływania przez Senat: w wypadku członków Rady Polityki Pieniężnej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Krajowej Rady Sądownictwa i Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej stosuje się te dwa kryteria. I tutaj jest to kryterium praktycznie nieodwoływalności fakultatywnej. Dziękuję bardzo.

Czy są jeszcze jakieś uwagi?

Jeżeli nie, to może poddam pod głosowanie treść tej uchwały.

Kto z członków obu komisji jest za przyjęciem tej uchwały? Proszę o podniesienie...

(Brak nagrania)

Przewodniczący Piotr Andrzejewski:

Idealnie by było, gdyby referentem był reprezentant wnioskodawców, czyli pan marszałek, ale pan marszałek, o ile wiem, nie jest członkiem ani jednej, ani drugiej komisji. Dlatego nie wiem, czy któryś z panów miałby ochotę być referentem? Jeżeli nie, to może pan profesor zechce, bo pan stosunkowo rzadko jest referentem naszych uchwał, tak znakomitych.

(Wypowiedź poza mikrofonem).

Dobrze.

Zgadzamy się?

(Głos z sali: Zgadzamy się.)

Dziękujemy bardzo.

Wobec tego zamykam posiedzenie obu komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 51)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów