22 listopada 2006 r.

Podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich senatorowie, w trybie art. 8 ust. 3 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, pozytywnie zaopiniowali formalną poprawność oświadczenia senatora Michała Wojtczaka z 10 listopada br. w sprawie wniosku prokuratora okręgowego w Toruniu z 2 października br., złożonego za pośrednictwem ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego, o wyrażenie przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.

Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, podczas którego rozważano podjęcie uchwały Senatu w sprawie przeciwdziałania korupcji politycznej.

W związku z rozpatrywanym przez Senat apelem w sprawie korupcji, który w opinii senatora Piotra Ł.J. Andrzejewskiego, ma charakter incydentalny, senator zaproponował rozważenie przez komisję podjęcia stosownej uchwały Izby i zasięgnięcia w tym celu opinii ekspertów co do znaczenia terminu korupcja i zakresu występowania tego zjawiska. W głosowaniu komisja opowiedziała się za podjęciem inicjatywy w tej sprawie.

Senator Zbigniew Romaszewski zaproponował, by rozważyć, wykorzystując kodeks etyki parlamentarnej Nolana, przygotowanie we współpracy z Sejmem kodeksu etycznego polskiego parlamentu. Wniosek ten został zaakceptowany przez komisję. Ustalono ponadto, że w połowie stycznia odbędzie się poświęcone temu posiedzenie.

Podczas posiedzenia wysłuchano także pracowników Biura Spraw Senatorskich Kancelarii Senatu, którzy przedstawili opinie na temat definicji terminu korupcja.

Na zakończenie ustalono, że senatorowie przygotują na kolejne posiedzenie krótką ankietę z odpowiedziami na pytania: Co uważam za korupcję polityczną, jakie są jej kryteria i jaki powinien być zakres regulowania kodeksem etycznym i kodeksem poprawnego postępowania parlamentarzysty zakresu przeciwdziałania korupcji politycznej?

Diariusz Senatu nr 27