15 marca 2006 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich przeprowadziła analizę danych zawartych w oświadczeniach majątkowych senatorów, składanych przed dniem ślubowania. Nie dysponując materiałem porównawczym w postaci poprzednich oświadczeń majątkowych i rocznych zeznań podatkowych, członkowie komisji poddali oświadczenia majątkowe analizie pod względem ich zgodności z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Ocenili m.in., czy spełnione zostało kryterium zupełności i staranności ich wypełniania, przy czym przyjęto, iż staranność wymagana ustawą powinna być rozumiana przede wszystkim jako precyzja merytoryczna, a nie wyłącznie techniczna.
W piśmie w tej sprawie skierowanym do Prezydium Senatu stwierdzono, że analiza oświadczeń majątkowych nie wykazała wypadków naruszenia ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Niemniej jednak, mając na względzie pewne uchybienia, zwłaszcza z punktu widzenia merytorycznej precyzji udzielanych odpowiedzi, komisja sformułowała zalecenia mające na celu uniknięcie tych uchybień w przyszłości. Komisja zaleciła m.in., aby senatorowie pozostający w małżeńskiej wspólności majątkowej ujawniali dochody współmałżonka, jeżeli takie osiąga. Niejednoznaczne uregulowania prawne w tym zakresie nie pozwalają stwierdzić autorytatywnie, czy taki obowiązek istnieje. W związku z tym brak tych informacji nie został uznany przez komisję za naruszenie ustawy. Ponadto komisja jako uchybienia zakwalifikowała brak dokładności w określeniu kwoty zasobów pieniężnych (zwłaszcza w wypadku dużych sum) i posiadanych składników majątku ruchomego, nieprecyzyjne określanie formy prawnej władania nieruchomością lub brak takiego określenia, brak precyzji przy ujawnianiu uzyskiwanych dochodów (np. pominięcie danych dotyczących okresu, w którym zostały uzyskane) i zaciągniętych zobowiązań, np. podane informacje nie pozwalają ustalić, czy zobowiązanie istnieje, czy też senator ma prawo jego zaciągnięcia w ramach zawartej umowy o kredyt odnawialny. Komisja zwróciła także uwagę na uchybienia w wypełnianiu rubryk, które nie dotyczą senatora - zgodnie z ustawą w takim wypadku należy wpisać w nich "nie dotyczy", co nie zawsze jest przestrzegane.
Postanowiono, że powyższe zalecenia zostaną przekazane w najbliższym czasie w skonkretyzowanej formie poszczególnym senatorom.
Ponadto Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, działając na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, uznała jednogłośnie, że oświadczenie złożone przez senatora Dariusza Bachalskiego w trybie art. 105 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej o zrzeczeniu się immunitetu, w związku z wnioskiem Wydawnictwa "LUBPRESS" sp. z o.o. w Zielonej Górze z 1 lutego br. o wyrażenie przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej z art. 212 § 1 i 2 k.k., spełnia wymogi formalnej poprawności.