Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.
Zapis stenograficzny (725) z 78. posiedzenia
Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska
w dniu 26 kwietnia 2007 r.
Porządek obrad:
1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (druk nr 418).
2. Sprawy różne.
(Początek posiedzenia o godzinie 12 minut 04)
(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jerzy Chróścikowski)
Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:
Czas rozpocząć posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska; jest to już siedemdziesiąte ósme posiedzenie.
Witam na dzisiejszym posiedzeniu przedstawicieli Sejmu - jest tu pani poseł Anna Pakuła-Sacharczuk. Witam również panią Alinę Wiśniewską, dyrektora Departamentu Świadczeń Rodzinnych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jest także wśród nas pani Elżbieta Karnafel-Wyka, zastępca dyrektora Departamentu Programowania i Analiz w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - witam panią. Witam kolegów senatorów oraz panie sekretarz.
Mamy dzisiaj właściwie jeden punkt - rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym, druk sejmowy nr 1444 i 1594 oraz druk senacki nr 418. Jest to inicjatywa rządowa, prosiłbym więc o kilka słów przedstawiciela rządu.
Proszę.
Poseł Anna Pakuła-Sacharczuk:
Prosiłabym o zmianę kolejności, ponieważ zaczyna mi się już posiedzenie mojej komisji w Sejmie, a chciałabym tylko dwa zdania powiedzieć. Można, Pani Dyrektor?
Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:
Proszę bardzo.
Poseł Anna Pakuła-Sacharczuk:
Ja chciałabym tylko przekazać, że komisja sejmowa rekomenduje przyjęcie wszystkich zaproponowanych zmian; pani dyrektor przedstawi je dokładniej. Celem zmian jest dostosowanie naszego prawa do prawa Unii Europejskiej. Ustawa ta nie pociąga za sobą żadnych poważniejszych konsekwencji w budżecie. Kierujemy tylko jeszcze do państwa prośbę, żeby na etapie prac w Senacie zmienić termin, w jakim można składać wnioski o wypłatę becikowego, z trzech miesięcy na dwanaście. Taką prośbę chcę tutaj skierować i jeśli można, pożegnam się już, ponieważ muszę być na posiedzeniu komisji. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:
Dziękuję bardzo.
Taka poprawka, chyba już ją widziałem, jest złożona w Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, w związku z czym możemy ją też tutaj przenieść. To jest poprawka trzecia, jeśli chodzi o art. 1 pkt 7, tak?
(Głos z sali: Tak.)
Tak, dobrze.
Dziękuję, proszę przedstawiciela rządu o zabranie głosu.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska:
Dzień dobry, witam państwa serdecznie.
Jeśli mogę, to oddam głos pani dyrektor, która tę ustawę przygotowywała, dobrze?
Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:
Proszę.
Dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Alina Wiśniewska:
Proszę państwa, ustawa ma właściwie charakter doprecyzowujący przepisy, które są realizowane w ramach ustawy o świadczeniach rodzinnych i wychodzi naprzeciw postulatom organów realizujących zadania z zakresu świadczeń rodzinnych. Wiele przepisów budziło dotychczas wątpliwości interpretacyjne i stąd właśnie ta ustawa. Zresztą w międzyczasie część przepisów została zmieniona - jak chociażby przepis dotyczący obliczania dochodu z hektara przeliczeniowego - co spowodowało konieczność doprecyzowania lub zmiany niektórych przepisów i właśnie w związku z tym ustawa o podatku rolnym jest nowelizowana.
Nowelizowana ustawa o podatku rolnym wprowadza tylko jedną zmianę, dotyczącą terminu, w jakim prezes Głównego Urzędu Statystycznego jest zobowiązany do ogłaszania dochodu z 1 ha przeliczeniowego. Dochód z 1 ha przeliczeniowego służy właśnie do obliczania dochodu gospodarstw, które ubiegają się o świadczenia rodzinne. W obecnym brzmieniu ustawy prezes GUS jest zobowiązany do ogłaszania tego do 30 października, a to jest termin zdecydowanie za długi. W roku 2006 w ramach uzgodnień z prezesem GUS termin został przyspieszony i wskaźnik ten został ogłoszony 22 września, natomiast termin realny, który może być zapisany ustawowo, to jest 23 września. GUS nie widzi możliwości wpisania wcześniejszego terminu, aczkolwiek być może w niektórych latach się zdarzy, że będzie jeden, dwa dni wcześniej.
W zeszłym roku ogłoszenie wskaźnika w dniu 22 września nie spowodowało istotnych perturbacji. Jest to oczywiście pewne obciążenie, bo decyzje muszą być wydane. Jeśli klient czy świadczeniobiorca złożył wniosek do 31 lipca, to decyzja musi być wydana do końca września, i to jest pewne obciążenie dla gmin, nie ma co ukrywać, bo w ciągu tygodnia muszą się sprężyć i tę decyzję wydać, bo to jest obligatoryjne. Nie mieliśmy natomiast żadnych sygnałów, żeby sobie z tym nie poradzili, nie mieliśmy żadnych skarg, tak że gminy już wzięły pod uwagę, że w tych wypadkach będą musiały się zorganizować trochę lepiej.
Nie wiem, czy jeszcze przekazać państwu jakieś informacje, omówić najistotniejsze zmiany, które tutaj są? Ponieważ nie widzę aprobaty w państwa wzroku, pozwolę sobie skończyć. Dziękuję.
Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:
Komisja rolnictwa zawsze patrzy bardziej z punktu widzenia rolnictwa, chociaż rodzina jest podstawową komórką życia i nie można powiedzieć, żebyśmy się nią nie interesowali. Widzę jednak, że komisja rodziny już wcześniej to opiniowała i zgłosiła dużo poprawek. Myślę, że członkowie komisji rodziny dość wnikliwie do tego podeszli, a w związku z tym my też już mamy te informacje i to by wystarczyło.
Czy pan legislator chciałby zabrać głos?
Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:
Dziękuję, Biuro Legislacyjne nie zgłasza zastrzeżeń legislacyjnych.
Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:
Dziękuję, nie ma zastrzeżeń.
Czy są jakieś propozycje, głosy w dyskusji, proszę panów senatorów? Nie ma.
W związku z tym ja bym prosił o przyjęcie tej jednej poprawki, o której tutaj mówiłem, że spróbuję ją zgłosić. Jest to poprawka trzecia z tego zestawu wniosków, z tego co mamy w komisji: zmienić trzy miesiące na dwanaście miesięcy.
(Głos z sali: To mamy w tamtej komisji.)
W tamtej, tak, ale my ją tutaj wprowadzimy. W związku z tym zgłaszam tę poprawkę...
Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:
Może ją odczytam?
Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:
Proszę.
Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:
Pan senator proponuje, aby w art. 1 pkt 7 w ust. 3 wyrazy "w terminie trzech miesięcy" zastąpić wyrazami "w terminie dwunastu miesięcy".
Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:
Czy są dalsze konsekwencje tej poprawki, czy tylko to?
Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:
Nie, nie, to jest tylko ta poprawka.
Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:
To jest tylko to, dobrze. W związku z tym zgłaszam ją.
Czy ktoś chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie.
Proszę o przegłosowanie. Kto jest za? (5)
Dziękuję, poprawka przeszła jednogłośnie.
Czy są jeszcze inne poprawki? Nie ma.
W związku z tym proszę o przegłosowanie całości.
Kto jest za przyjęciem ustawy w całości wraz z poprawką? (5)
Dziękuję, jednogłośnie.
Czy ktoś z kolegów chciałby być sprawozdawcą? Nie ma chętnych, w związku z tym sam będę sprawozdawcą. Dziękuję.
Zamykam posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
Dziękuję bardzo pani minister, wszystkim osobom towarzyszącym, panu legislatorowi i paniom sekretarz, również szanownym kolegom.
Dziękuję, do widzenia.
(Głos z sali: Do widzenia.)
Jest jeszcze jedna informacja dla kolegów. Koledzy dostali już chyba zaproszenia na konferencję, mają je, tak?
(Głos z sali: Tak.)
W związku z tym warto już sobie zarezerwować czas, jak mówiłem wcześniej, również na ósmego, a to jest już nie konferencja, lecz seminaryjne posiedzenie komisji w sprawie młodzieży. Tak że gdyby ktoś miałby kogoś chętnego i chciałby zaprosić go na to posiedzenie seminaryjne, to można jeszcze tutaj to zgłosić.
(Głos z sali: Mamy program tego?)
Program już jest.
(Głos z sali: Jest w skrytkach i w biurze.)
Tak że gdyby ktoś coś tam chciał ... To jest dziedzina dotycząca młodzieży, w związku z tym może warto kogoś wziąć od siebie, chętnie to widzimy.
Dziękuję.
(Koniec posiedzenia o godzinie 12 minut 15)
Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.