27 czerwca 2007 r.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska omówiono stan przygotowań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa reprezentowali prezes Paweł Osuch oraz jego zastępcy - Leszek Droździel i Katarzyna Obraniak-Chyż (p.o. zastępcy prezesa). Ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi obecni byli sekretarz stanu Henryk Kowalczyk oraz dyrektor Departamentu Finansów Aleksandra Szelągowska.

Zarówno przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
jak i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi szeroko omówili trzy główne procesy wskazujące na gotowość agencji do realizacji zadań wynikających z programu na lata 2007-2013.
Są to:

  • przyjęcie niezbędnych regulacji prawnych zarówno wspólnotowych, jak i krajowych,
  • przygotowanie ARiMR do realizacji zadań agencji płatniczej zgodnie z tymi przepisami,
  • uzyskanie akredytacji, w której potwierdzona zostanie gotowość agencji do pełnienia funkcji agencji płatniczej.

Następnie przedstawiciele resortu rolnictwa i agencji odpowiadali na pytania senatorów, a także gości komisji.

W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska przeanalizowała krajową pomoc finansową udzielaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie rolnictwa i przetwórstwa produktów rolnych.

Informację na ten temat przedstawili prezes ARiMR P. Osuch, jego zastępca K. Obraniak-Chyż oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyk.

W swoich wystąpieniach omówili oni warunki i zasady udzielania preferencyjnych kredytów inwestycyjnych, preferencyjnych kredytów klęskowych, wskazali także na banki udzielające kredytów z dopłatami ARiMR do oprocentowania. Ponadto omówili warunki udzielania gwarancji lub poręczeń spłaty kredytów inwestycyjnych oraz kredytów klęskowych, a także poręczenia spłaty kredytów studenckich.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrzono także ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i przygotowano opinię dla Komisji Spraw Unii Europejskiej w zakresie dotyczącym następujących artykułów:

  • art. 19 - ustawa z 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych,
  • art. 21 - ustawa z 30 marca 2001 r. o rolniczych badaniach rynkowych,
  • art. 10 - ustawa z 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie,
  • art. 9 - ustawa z 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki,
  • art. 24 - ustawa z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska,
  • art. 26 - ustawa z 7 czerwca 2001 r. o leśnym materiale rozmnożeniowym,
  • art. 27 - ustawa z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne,
  • art. 37 - ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Senatorowie zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zaproponowało 12 poprawek. Ostatecznie Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska wprowadziła 3 poprawki, swoje stanowisko przekazała Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Opinię Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska na posiedzeniu Komisji Spraw Unii Europejskiej przedstawi senator Paweł Michalak.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie przyjęli stanowisko Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska w sprawie budowy Gazociągu Północnego.

Projekt stanowiska przedstawił senator Paweł Michalak. W takcie dyskusji zaproponowano 2 poprawki redakcyjne do zaprezentowanego tekstu, uwag merytorycznych nie było.

W przyjętym jednogłośnie stanowisku napisano:

"Z inicjatywy Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Senatu RP, dnia 28 maja bieżącego roku, odbyła się międzynarodowa konferencja <<Zagrożenia ekologiczne Morza Bałtyckiego>> z udziałem przedstawicieli parlamentów krajów nadbałtyckich - członków Unii Europejskiej oraz przedstawicieli Rosji.

Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę, że od początku lat osiemdziesiątych, zgodnie z Konwencją Helsińską, trwają prace nad poprawą stanu środowiska półzamkniętego Morza Bałtyckiego. Aby nie zaprzepaścić tego dorobku, należy ograniczać szkodliwą dla środowiska działalność gospodarczą. Trzeba bowiem pamiętać, iż nasze społeczności rozwijają się nad Morzem Bałtyckim od czasów historycznych, a dziś w basenie Bałtyku żyje 85 milionów ludzi.

W regionie występują takie zagrożenia ekologiczne jak:

  • fizyczna degradacja siedlisk (np. sieć Natura 2000 obejmuje Greifswald i Gotlandię),
  • niekorzystne zmiany w bioróżnorodności,
  • eutrofizacja,
  • nadmierne zanieczyszczenie,
  • zatopiona broń chemiczna,
  • nadmierna eksploatacja zasobów Bałtyku,
  • złe zarządzanie.

Aby zmierzyć się skutecznie z tymi zagrożeniami, potrzebny jest dobry klimat polityczny. Zamiar wybudowania Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku, w sytuacji gdy są tańsze i mniej szkodliwe dla środowiska sposoby dostarczenia rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej (na przykład lądowa magistrala Amber), będzie skutkował zmianą układu sił w regionie Morza Bałtyckiego, a także przez długi okres będzie źródłem napięć. Wizja powstania Gazociągu Północnego na pewno nie buduje dobrego klimatu politycznego.

Na konferencji zaproponowano opracowanie konwencji międzynarodowej regulującej zasady projektowania, budowy, funkcjonowania i naprawy rurociągów oraz kabli biegnących po dnie Morza Bałtyckiego. Konwencja powinna regulować zasady zabezpieczania instalacji przed atakami terrorystycznymi, a także ustalać roszczenia odszkodowawcze w wypadku zaistnienia awarii i szkód.

Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Senatu RP zwraca się do Komisji Europejskiej o uwzględnienie w Rocznym Programie Legislacyjnym na 2008 inicjatyw mających na celu zapobieżenie zagrożeniom ekologicznym, związanym z realizacją projektu budowy Gazociągu Północnego na dnie Morza Bałtyckiego.

Komisja uważa, że budowa około 1200 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego nie może się rozpocząć, zanim nie zostaną uregulowane problemy prawne, w tym rozgraniczenie wyłącznych stref ekonomicznych, i nie zostaną sporządzone ekspertyzy dotyczące oddziaływania Gazociągu Północnego na ekosystem Morza Bałtyckiego".