13 czerwca 2007 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska w celu rozpatrzenia ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

Uzasadnienie ustawy, uchwalonej z przedłożenia rządowego, przedstawił dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Wojtyra. Uwagi szczegółowe wraz z propozycjami poprawek zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Ustawa reguluje sprawy z zakresu hodowli oraz zachowania zasobów genetycznych, oceny wartości użytkowej i hodowlanej zwierząt gospodarskich, prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów, jak również kwestie nadzoru nad hodowlą i rozrodem zwierząt gospodarskich, a więc obejmuje zakresem przedmiotowym sprawy dotychczas regulowane uchylaną ustawą z 20 sierpnia 1997 r. o organizacji i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

Celem rozpatrywanej ustawy jest dostosowanie do zmian wynikających z wejścia w życie nowych regulacji wspólnotowych odnoszących się do tego obszaru rolnictwa oraz dopracowanie obecnie obowiązujących rozwiązań.

Ustawa stanowi, że oceną wartości użytkowej i hodowlanej zwierząt gospodarskich zajmie się Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, podlegające ministrowi rolnictwa.

Zgodnie z ustawą ocena wartości użytkowej będzie prowadzona na wniosek lub za zgodą właściciela albo posiadacza zwierząt gospodarskich, według metodyki określanej przez stosowny związek hodowców. Centrum prowadzi księgi hodowlane oraz ocenę wartości użytkowej jedynie zwierząt futerkowych i pszczół. Ustawa stwarza możliwość przekazania tych zadań związkom hodowców lub innym podmiotom, gdy będą one organizacyjnie przygotowane do ich prowadzenia.

W dyskusji dwie poprawki zgłosił senator Henryk Górski, a trzy zmiany zaproponował senator Michał Wojtczak. W kolejnych głosowaniach uzyskały one jednomyślne poparcie komisji. Całość ustawy wraz z poprawkami przyjęto jednogłośnie. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora H. Górskiego.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej.

Uzasadnienie do ustawy przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Chrapek. Senatorowie zapoznali się także z uwagami senackiego biura legislacyjnego.

Uchwalona przez Sejm, z przedłożenia rządowego, nowelizacja stanowi akt prawny, co do którego Rada Ministrów zadeklarowała, że ma on na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. W związku z tym ustawa z jednej strony dodaje do ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt przepisy dotyczące wymagań weterynaryjnych przy przemieszczaniu w celach niehandlowych zwierząt cyrkowych, z drugiej zaś - dokonuje merytorycznej modyfikacji obowiązujących przepisów tej ustawy, w tym przepisów dotyczących zadań i kompetencji organów właściwych w sprawach nią regulowanych.

Zgodnie z sejmową nowelą badania i inne czynności z żywym czynnikiem zakaźnym, jego materiałem genetycznym, antygenami lub szczepionkami wytwarzanymi z takich antygenów wykonywane w celach badawczych, diagnostycznych lub wytwórczych mogą być przeprowadzane wyłącznie w zatwierdzonych przez głównego lekarza weterynarii pomieszczeniach, obiektach lub laboratoriach, jeżeli przepisy Unii Europejskiej dotyczące zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przewidują obowiązek takiego zatwierdzenia.

Minister właściwy do spraw rolnictwa, w wypadku gdy przepisy stosownego rozporządzenia Unii Europejskiej upoważniają państwo członkowskie do wprowadzenia odrębnych regulacji prawnych, może określić, w drodze rozporządzenia, wymagania, jakie powinny być spełnione przy zapobieganiu niektórym przenośnym gąbczastym encefalopatiom, ich kontroli i zwalczaniu, inne niż określone w przepisach tego rozporządzenia.

Ponadto w ustawie rozszerzono kompetencje powiatowego lekarza weterynarii i wojewody w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

W dyskusji poprawki do sejmowej nowelizacji zgłosił senator M. Wojtczak. W głosowaniu wszystkie zmiany uzyskały akceptację komisji. Całość ustawy wraz z poprawkami przyjęto jednogłośnie. Sprawozdawcą komisji został senator Józef Łyczak.