11 kwietnia 2007 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrywała ustawę o nawozach i nawożeniu.
Przyjęcie ustawy, uchwalonej z przedłożenia rządowego, rekomendował senatorom wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Chrapek. Swoje uwagi przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa określa warunki i tryb wprowadzania nawozów do obrotu oraz stosowanie środków ochrony roślin. Chodzi o nawozy naturalne, wapniowe i wapniowo-magnezowe, mieszanki nawozów mineralnych dopuszczone do sprzedaży na terytorium UE oraz nawozy, na obrót którymi ich producenci lub importerzy uzyskają pozwolenie ministra rolnictwa. Zgodnie z ustawą do sprzedaży będą wprowadzane tylko takie nawozy, które nie są szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska.
Nowe przepisy nakładają obowiązek posiadania przez rolników zamkniętych zbiorników na gnojówkę i gnojowicę. Wymogi takie stawia Komisja Europejska, ponieważ z otwartych zbiorników wydziela się niebezpieczny dla zdrowia amoniak.
Ustawa zakłada też wprowadzenie (od 2011 r.) obowiązku przechowywania przez gospodarstwa prowadzące chów zwierząt obornika na specjalnych płytach. Taki obowiązek będzie dotyczył wszystkich gospodarstw domowych, które odprowadzają ścieki.
W dyskusji senator Jerzy Chróścikowski zaproponował wprowadzenie poprawek do ustawy o nawozach i nawożeniu. W kolejnych głosowaniach uzyskały one poparcie komisji i zostaną przedstawione Izbie podczas posiedzenia plenarnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Józefa Łyczaka.