21 lutego 2007 r.

Podczas wspólnego posiedzenia senatorowie z Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej zapoznali się z informacją na temat działań rządu związanych z planami zniesienia ceł antydumpingowych na mrożonki truskawek z Chin.

Informację przedstawił wiceminister gospodarki Marcin Korolec, który poinformował, że tymczasowe cła ochronne na import truskawek z Chin, nałożone w październiku 2006 r. na 6 miesięcy, wygasną w kwietniu tego roku. Polska jest zainteresowana dalszym utrzymaniem ceł, podczas gdy Komisja Europejska uważa, że nie należy ich przedłużać.

Wiceminister M. Korolec zaznaczył, że w lutym komisja zakończyła postępowanie, które miało ustalić związek między cłami a szkodą, jaką ponoszą producenci. Stanowisko KE w tej sprawie zostało przekazane Polsce 20 lutego.

"Raport komisji jest zadziwiający" - powiedział wiceminister. Wyjaśnił, że KE wnioskuje, by nie nakładać ceł antydumpingowych na import mrożonych truskawek z Chin, choć jednocześnie potwierdza istnienie dumpingu ze strony Chin (sprzedawano truskawki taniej w UE niż na własnym rynku) i fakt przyczynienia się tego importu do szkody dla unijnego przemysłu. Głównym oponentem wprowadzenia ceł jest unijny komisarz ds. handlu Peter Mandelson.

KE dowodzi, że decyzja ta wynika z "interesu wspólnotowego" (chodzi m.in. o protesty dwóch dużych koncernów przetwórczych, które produkują jogurt i lody i potrzebują tanich owoców) oraz z uwagi na to, że w 2006 r. poprawiła się sytuacja na rynku truskawek. Komisja przeprowadziła w 2006 r. badanie, z którego wynika, że ceny mrożonych truskawek znacznie wzrosły głównie z powodu nałożenia ceł ochronnych oraz spadku importu truskawek z Chin.

Zdaniem wiceministra gospodarki, argument o interesie wspólnotowym jest co najmniej dyskusyjny. "Który interes jest ważniejszy: zapewnienie zysków kilku firmom przetwórczym, czy też ochrona bytu 100 tys. gospodarstw rolnych w Polsce produkujących truskawki oraz 100 chłodniom, zatrudniającym kilka tysięcy ludzi?" - mówił.

W opinii resortu gospodarki, Polska zdecydowanie będzie popierać wprowadzenie stałych ceł na mrożone truskawki z Chin.

Wiceminister M. Korolec podkreślił, że Polska w rozmowach z komisją podchodzi do tej sprawy elastycznie - dopuszcza możliwość obowiązywania tych ceł nie przez 5 lat, lecz np. przez 3 lata. Dopuszcza także możliwość zastosowania różnych ceł, w zależności od decyzji UE, np. od wartości lub ilości (euro/t), bądź też ustanowienia minimalnej ceny.

Głosowanie nad wnioskiem KE zaplanowano na 6 marca br. podczas posiedzenia komitetu antydumpingowego. Od tego głosowania zależy ostateczna decyzja komisji. Dlatego, jak zapewnił wiceminister M. Korolec, resort gospodarki podejmuje szereg działań lobbingowych, przekonując unijne kraje do poparcia stanowiska Polski. Szansa jednak na odrzucenie komisyjnego projektu jest niewielka (w głosowaniu trzeba uzyskać 255 głosów na 345).

W dyskusji senatorowie opowiedzieli się za ustanowieniem antydumpingowych ceł na import mrożonych truskawek z Chin, a następnie zdecydowali o przyjęciu stanowiska w tej sprawie (stanowisko zostanie przesłane Komisji Europejskiej):

"Komisja Spraw Unii Europejskiej oraz Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Senatu RP po zapoznaniu się w dniu 21 lutego 2007 roku z informacją rządu na temat propozycji Komisji UE nienakładania ostatecznych ceł antydumpingowych na import mrożonych truskawek z Chin stwierdzają, co następuje:

Uwzględniając powyższe, stwierdzamy, że działania Komisji UE naruszają interesy polskiej gospodarki. Negatywne skutki nienałożenia ostatecznych ceł antydumpingowych dotkną nie tylko producentów, ale także znaczną część polskiego społeczeństwa.

Biorąc pod uwagę, że środki antydumpingowe były zawsze postrzegane jako najbardziej selektywne oraz uznaniowe instrumenty ochronne UE, obie Komisje wyrażają protest przeciwko koniunkturalnemu i instrumentalnemu traktowania polskich interesów gospodarczych i społecznych.

W imię ochrony uczciwej konkurencji oraz europejskiej solidarności Komisja Spraw Unii Europejskiej oraz Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Senatu RP wzywają Komisję UE do nałożenia ostatecznych ceł antydumpingowych na import mrożonych truskawek z Chin do czasu, gdy ustaną powody do ich utrzymania".