20 lutego 2007 r.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Wyjaśnień i odpowiedzi na pytania senatorów udzielał sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Zagórski. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które przedstawiło propozycje poprawek do rozpatrywanej nowelizacji.

Uchwalona przez Sejm ustawa została wypracowana na podstawie projektu rządowego i była rozpatrywana w trybie pilnym. Ma ona na celu wprowadzenie przed wiosennymi pracami polowymi w rolnictwie regulacji zachęcających ubezpieczycieli do zawierania umów ubezpieczenia z producentami rolnymi.

W kolejnych głosowaniach Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 8 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Ustalono, że proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Paweł Michalak.

Komisja zaproponowała m.in. podwyższenie kary za niewykonanie obowiązku ubezpieczenia upraw do z 2 do 8 euro za hektar. Ustawa sejmowa zakłada, że od 1 lipca 2008 r. 50% upraw będzie podlegało obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Ponadto komisja zaproponowała wydłużenie okresu, który będzie obowiązywał od momentu zawarcia umowy do chwili rozpoczęcia ubezpieczenia. W wypadku suszy i powodzi będzie to 30 dni, a gradu i przymrozków - 14 dni. Sejm uchwalił, że umowa obowiązuje od następnego dnia po zawarciu umowy.