6 lutego 2007 r.
Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska zwołano w celu rozpatrzenia ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej.
Przyjęcie ustawy, uchwalonej przez Sejm z przedłożenia rządowego, rekomendował senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Zagórski. Uwagi szczegółowe do ustawy przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa reguluje zasady przyznawania i wypłaty płatności bezpośrednich do gruntów rolnych. Zastąpi ona ustawę z grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich.
Tak jak dotychczas płatność bezpośrednia będzie przysługiwała rolnikowi, który posiada co najmniej 1 ha gruntów, utrzymuje ziemię w dobrej kulturze rolnej i otrzymał numer identyfikacyjny. Zgodnie z projektem płatność ma należeć się rolnikowi, który faktycznie uprawia ziemię.
Wypłatami płatności bezpośrednich, a także uzupełniających, nadal będzie się zajmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z unijnym prawem wnioski o te płatności będą przyjmowane od 15 marca do 15 maja każdego roku, a pieniądze będą przekazywane rolnikom od 1 grudnia do 30 czerwca następnego roku.
Ustawa przewiduje, że minister rolnictwa, a nie jak dotychczas Rada Ministrów, określi stawki płatności uzupełniających; w drodze rozporządzenia określi także rodzaje roślin, do których takie płatności przysługują.
Uchwalone przez Sejm przepisy wprowadzają ponadto płatności do upraw roślin energetycznych. Dopłaty takie będą przysługiwały rolnikom sprzedającym rośliny energetyczne zakładom przetwarzającym takie surowce, a także wtedy, gdy będą oni przetwarzać surowce na własne potrzeby, związane z produkcją biopaliw oraz biomasy.
Zgodnie z ustawą rolnikowi, który w ubiegłym roku posiadał w gospodarstwie przynajmniej jedną krowę, owcę lub kozę, będzie przysługiwała dodatkowa dopłata do użytków zielonych - tzw. płatność paszowa.
Ponadto ustawa wprowadza obowiązek ujawniania danych osobowych beneficjentów, którzy otrzymali pomoc publiczną w postaci dopłat do gruntów oraz dopłat dodatkowych.
W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Henryka Górskiego.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Przyjęcie ustawy, będącej projektem rządowym, rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Chrapek. Uwagi szczegółowe zgłosiło senackie biuro legislacyjne.
Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada, że rolnicy będą mogli prowadzić ubój zwierząt na własny użytek.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą ubój na terenie gospodarstwa będzie dotyczył m.in. hodowanych na własny użytek cieląt do szóstego miesiąca życia, świń, owiec, kóz, drobiu oraz dzikich zwierząt hodowanych w warunkach fermowych. Dotychczas uboju takiego rolnicy dokonywali pod nadzorem lekarza weterynarii, obecnie nie będzie takiego obowiązku.
Warunki produkcji mięsa na własny użytek będzie precyzowało rozporządzenie. Chodzi m.in. o wymagania zdrowotne, higieniczne oraz sanitarne.
Ponadto nowela doprecyzowuje kwestie związane z wymianą handlową produktami pochodzenia zwierzęcego między Polską a krajami spoza Unii Europejskiej. Wprowadzono także obowiązek plombowania (zabezpieczania) transportu, którym są przewożone produkty pochodzenia zwierzęcego do krajów UE.
Nowe przepisy nakładają na rolników obowiązek zniszczenia kolczyka (numeru identyfikacyjnego) w wypadku uboju zwierząt na terenie gospodarstwa, by zapobiec powtórnemu wykorzystaniu tego identyfikatora.
W dyskusji senator Jerzy Chróścikowski zaproponował wprowadzenie do rozpatrywanej nowelizacji 6 poprawek. Dwie ze zgłoszonych zmian zmierzały do doprecyzowania zapisów art. 22 i dotyczyły jasnego określenia, jakie rejestry i wykazy ma prowadzić główny lekarz weterynarii. Kolejna poprawka miała na celu bardziej zrozumiałe sformułowanie przepisów karnych ustawy. Następna zmiana dotyczyła przepisu przejściowego, który przenosi dotychczasowe rejestry i wykazy do nowej ustawy, oraz zmienia odniesienia, czyniąc je spójnymi z przyjętymi wcześniej. Poprawka szósta pozwala zachować ważność wydanych już przepisów wykonawczych także pod rządami nowej ustawy.
W kolejnych głosowaniach Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska jednogłośnie zaakceptowała proponowane zmiany, a następnie postanowiła rekomendować Senatowi przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wraz z poprawkami. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Michała Wojtczaka.