12 grudnia 2006 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt i ustawy ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Przyjęcie ustawy będącej projektem rządowym rekomendował senatorom wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Chrapek, któremu towarzyszył dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w tym resorcie Wojciech Wojtyra. Swoją opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Znowelizowana przez Sejm ustawa wprowadza do prawa krajowego przepisy unijne i przewiduje bardziej humanitarny sposób transportu zwierząt na terenie Unii Europejskiej i do krajów trzecich. Rozporządzenie Rady UE określa sposób przewożenia i obchodzenia się ze zwierzętami podczas transportu w zależności od gatunków zwierząt, ich stanu fizjologicznego czy stanu zdrowia itp.

Zgodnie z nowelizacją powiatowi lekarze weterynarii będą mieć obowiązek m.in. wydawania zezwoleń dla przewoźników, licencji dla kierowców i osób obsługujących zwierzęta w czasie transportu oraz świadectw zatwierdzenia transportu drogowego. Nowelizacja nakłada kary na przewoźników (grzywnę lub karę aresztu), którzy nie będą przestrzegać zasad przewozu zwierząt. Ponadto przepisy zakazują znakowania zwierząt przez wypalanie lub wymrażanie znaków. Nakazują też bardziej humanitarny ubój zwierząt. Przewiduje się obowiązek wyodrębnienia pomieszczeń do przetrzymywania zwierząt oraz pomieszczenia do ich ogłuszania i wykrwawiania. Według propozycji, w jednym pomieszczeniu będzie możliwe wykonanie ogłuszenia i wykrwawienia bez względnej zwłoki (aktualnie czynności te wykonuje się w dwóch różnych miejscach), tak aby zwierzę nie odzyskało świadomości. Ma to skrócić cierpienie zwierząt.

W dyskusji wątpliwości dotyczyły art. 34. przewidującego obowiązek wyodrębniania w ubojniach pomieszczeń do ogłuszania i wykrwawiania zwierząt, do którego zastrzeżenia zgłosiło Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Dotyczyły one braku zapisów o izolowaniu akustycznym tych pomieszczeń.

Jak wyjaśniał wiceminister M. Chrapek, pomieszczenia, które są do tego przewidziane, według nowej ustawy są w takiej odległości, że nie będzie to powodowało stresu u zwierząt poddawanych ubojowi.

Krytyczne uwagi odnosiły się także do formy zapisów niektórych artykułów nowelizacji, które nie wyrażają wprost zapisów, jakie są zawarte w rozporządzeniu UE, tylko odwołują się do nich.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt i ustawy ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Romana Wierzbickiego.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy Prawo energetyczne, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie oceny zgodności.

W imieniu rządu przyjęcie nowelizacji rekomendował senatorom wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak. Informacji udzielał także główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek. Ponadto zapoznano się z uwagami senackiego biura legislacyjnego.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 2 poprawek. Ustalono, że rekomendowane zmiany przedstawi Izbie senator Paweł Michalak.