21 listopada 2006 r.
Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej, Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej.
Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się ze Sprawozdaniem Rocznym Trybunału Obrachunkowego za rok budżetowy 2005 r., które przedstawił członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Jacek Uczkiewicz.
Na mocy Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską Europejski Trybunał Obrachunkowy zobowiązany jest do corocznej prezentacji Parlamentowi Europejskiemu wyników kontroli wykonania budżetu wraz z opinią w sprawie poświadczenia wiarygodności rozliczeń i prawidłowości transakcji leżących u jej podstaw. Trybunał poprzez swoje działania dąży do poprawy jakości zarządzania finansami.
Do podstawowych zadań trybunału należy kontrola rozliczeń wszystkich dochodów i wydatków Unii Europejskiej; badanie legalności i prawidłowości dochodów i wydatków UE. Trybunał ma obowiązek kontroli wykonania budżetu ogólnego UE, Europejskich Funduszy Rozwoju oraz organów i agencji UE.
Trybunał zobowiązany jest do informowania o wypadkach nieprawidłowości lub podejrzeniach nadużyć wykrytych w trakcie kontroli. Do jego zadań należy także przygotowanie sprawozdania rocznego po zamknięciu każdego roku budżetowego, zawierającego informacje na temat wykonania budżetu UE. Sprawozdanie to jest przesyłane następnie do innych instytucji WE i publikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Jest ono m.in. brane pod uwagę przez Parlament Europejski przy udzielaniu komisji absolutorium z wykonania budżetu. Trybunał może przedstawić w każdej chwili uwagi w poszczególnych kwestiach w formie sprawozdań specjalnych.
Ponadto trybunał z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanego organu wydaje opinie. Trybunał nie posiada uprawnień sądowych, w związku z czym jego sprawozdania i opinie nie mają charakteru prawnie wiążącego.
Kadencja trybunału trwa 6 lat. W jego skład wchodzi po jednym członku z każdego państwa Unii Europejskiej. Reguła ta została utrzymana także po rozszerzeniu Unii Europejskiej. Wszyscy członkowie trybunału pracowali w kraju, z którego pochodzą, w instytucji kontrolnej lub posiadają kwalifikacje uprawniające ich do wykonywania takiej pracy. Są wybierani z uwagi na swoje kompetencje i niezależność i pracują w trybunale w pełnym wymiarze godzin. Członków trybunału mianuje Rada UE, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego. Członkowie wybierają spośród siebie przewodniczącego na okres trzech lat.
Diariusz Senatu nr 27