26 lipca 2006 r.
Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska w pierwszym punkcie porządku posiedzenia rozpatrzyła ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.
W tej części posiedzenia wzięli udział zaproszeni goście - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sebastian Filipek-Kaźmierczak oraz naczelnik wydziału mleczarstwa resortu rolnictwa Ewa Domańska.
Rozpatrywana nowela umożliwia ubieganie się przez hurtowych producentów mleka o dodatkowe limity produkcji mleka. Jest już drugą w tym roku zmianą ustawy o organizacji rynku mleka (pierwsza została przyjęta w lutym). Podyktowana jest licznymi przekroczeniami kwot mlecznych przez hurtowych producentów mleka (producentów sprzedających do mleczarni).
Poprzednia nowelizacja preferowała tylko tych producentów mleka, którzy spełnili w ubiegłym roku warunki do otrzymania dodatkowej kwoty z rezerwy, lecz jej nie otrzymali z powodu wyczerpania. Dotyczy to rolników, którzy sprzedali do mleczarni w 2005 r. o co najmniej 5 tys. kg mleka więcej ponad przyznany limit, a ich produkcja nie przekraczała 800 tys. kg.
Obecna nowelizacja rozszerzyła krąg rolników, którym może być przyznany dodatkowy limit. Dodatkowe kwoty produkcji mleka będą mogli otrzymać z rezerwy restrukturyzacyjnej (416 tys. ton mleka) zarówno "mali" dostawcy, którzy wyprodukowali co najmniej o 100 kg więcej mleka ponad limit, jak i "najwięksi" producenci, sprzedający ponad 800 tys. kg mleka rocznie.
Wysokość przyznanych kwot dla tych producentów zależy od zgody Komisji Europejskiej na zamianę niewykorzystanej kwoty produkcji mleka dla tzw. dostawców bezpośrednich w wysokości 80 tys. ton.
Przesuniecie tej kwoty ma także wpływ na wysokość opłaty wyrównawczej (kary), którą będą musieli zapłacić rolnicy za przekroczenie limitu produkcji mleka. Obecnie Agencja Rynku Rolnego (ARR) szacuje, że wyniosą one ponad 50 gr od każdego litra mleka wyprodukowanego ponad limit. Po uzyskaniu dodatkowej kwoty (80 tys. ton) kara może się zmniejszyć do ok. 36 gr za litr.
Jak wyjaśniła podczas posiedzenia komisji E. Domańska, ARR obowiązuje termin na powiadomienie rolników o wysokościach kar do 15 sierpnia, dlatego, nie czekając na decyzję KE, musi już teraz wysłać do rolników takie powiadomienia (przyjmując, że kara wynosi 50 gr za litr mleka wyprodukowany ponad limit). E. Domańska dodała, że jeżeli KE zadecyduje o przesunięciu kwoty (i w efekcie stawka kary obniży się do 36 gr na litr), operacja wysyłania do rolników powiadomień o wysokościach kar będzie musiała być wykonana ponownie. Koszt wysyłki szacowany jest na ok. 500 tys. zł, nie ma jednak możliwości uniknięcia tych kosztów, gdyż do takiego postępowania obligują unijne przepisy.
Możliwe jest natomiast przesunięcie terminu pobierania opłat wyrównawczych - obecnie obowiązuje termin do końca września. KE ma wkrótce wydać decyzję o przesunięciu tego terminu o miesiąc - do końca października.
Po dyskusji komisja postanowiła rekomendować Izbie przyjęcie ustawy bez poprawek. Sprawozdanie komisji w tej sprawie na posiedzeniu plenarnym przedstawi senator Paweł Michalak.
W drugim punkcie porządku posiedzenia Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.
W tej części posiedzenia wziął udział Tomasz Wilczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Podczas dyskusji zgłoszono liczne poprawki do ustawy. Postanowiono, że komisja ustosunkuje się do tych propozycji na następnym posiedzeniu, 1 sierpnia br.