26 kwietnia 2006 r.
Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych.
Przyjęte w ustawie zapisy rekomendował senatorom wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Kowalski. Swoją opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana nowelizacja ma na celu dostosowanie polskich przepisów do prawa unijnego i wprowadza nowy rodzaj płatności dla rolników. Są one należne producentom buraków cukrowych w związku z wprowadzaną przez Komisję Europejską reformą unijnego rynku cukru, która zakłada m.in. zmniejszenie cen skupu buraków w zamian za rekompensaty. Ustawa stanowi, że pieniądze dla plantatorów buraków będzie wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o dopłaty do buraków (tzw. płatność cukrową) będą przyjmowały biura powiatowe agencji - w tym roku do 30 czerwca, w następnych zaś latach od 15 marca do 15 maja. Według wstępnych szacunków, dopłata do buraków będzie w tym roku na poziomie 8 euro do tony. Wypłaty płatności cukrowych będą finansowane ze środków budżetowych, a następnie zostaną zrefundowane Polsce z budżetu UE. Unia przeznaczyła dla polskich rolników w 2007 r. 122 mln 906 tys. euro, w 2008 r. 146 mln 677 tys. euro, w 2009 r. i kolejnych latach - 159 mln 392 tys. euro. Płatności, zgodnie z unijnymi przepisami, będą realizowane raz w roku, w okresie od 1 grudnia do 30 czerwca kolejnego roku kalendarzowego.
W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie przekaże Izbie senator Jerzy Chróścikowski.