21 kwietnia 2006 r.
Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senatorowie zapoznali się z informacją o uzyskaniu przez zakłady pozwoleń zintegrowanych, według stanu na 31 grudnia 2005 r.
Informację przedstawił główny inspektor ochrony środowiska Wojciech Stawiany. Jak poinformował, w grudniu ub.r. Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła rozpoznanie w zakresie wywiązywania się przez operatorów istniejących instalacji i nowych instalacji z obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Ustalono, że obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego podlegało łącznie 645 istniejących instalacji w 607 zakładach, przy czym w terminie do 30 kwietnia 2004 r. - 94 instalacje w 85 zakładach, do 31 grudnia 2004 r. - 130 instalacji w 111 zakładach, natomiast do 31 grudnia 2005 r. - 421 instalacji w 411 zakładach oraz 86 nowych instalacji w 85 zakładach, które zostały zrealizowane lub ich realizacja znajduje się na etapie ukończenia. Pozwolenie zintegrowane (stan na 31 grudnia 2005 r.) spośród zobowiązanych do uzyskania przedmiotowej decyzji uzyskało 251 operatorów prowadzących eksploatację 278 instalacji. Odnośnie do podmiotów zobowiązanych do posiadania pozwolenia zintegrowanego w terminie do 31 grudnia 2005 r., które nie uzyskały przedmiotowej decyzji, wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska w pierwszym półroczu br. sprawdzą stan wywiązywania się z tego obowiązku i na podstawie kontroli podejmą działania zgodne z kompetencjami.
Jak podkreślono, prowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontrole w znacznym stopniu przyczyniły się do wyjaśnienia problemów prawnych związanych z koniecznością uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Miały również wpływ na przyspieszenie procesu decyzyjnego związanego z opracowaniem wniosku i uzyskaniem tego pozwolenia.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senatorowie zapoznali się z raportem wskaźnikowym 2004, przygotowanym przez Inspekcję Ochrony Środowiska, a dotyczącym stanu środowiska w Polsce na tle celów i priorytetów Unii Europejskiej. Informację na ten temat przedstawił główny inspektor ochrony środowiska W. Stawiany. Jak stwierdził m.in., obecny stan środowiska w Polsce można uznać za w miarę dobry, mimo istniejących niedociągnięć i potrzeby podejmowania nowych działań w tym zakresie. Wyraźna jest tendencja poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce.
W dyskusji senatorowie zwracali uwagę na zagadnienia wymagające poprawy, takie jak hałas czy gospodarka odpadami.