Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin.

W imieniu rządu przepisy przyjęte w rozpatrywanej nowelizacji rekomendował senatorom wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Kowalski, wysłuchano także wyjaśnień udzielanych przez dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w tym resorcie Bożenę Nowicką. Komisja zapoznała się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Ponadto szereg propozycji zmian zgłosili obecni na posiedzeniu przedstawiciele Polskiej Izby Nasiennej, Rady Gospodarki Żywnościowej przy ministrze rolnictwa i rozwoju wsi, Polskiego Towarzystwa Ochrony Roślin, a także Związku Twórców Odmian Roślin Uprawnych.

Uchwalona przez Sejm ustawa wypracowana została na podstawie projektu rządowego. Celem nowelizacji, wskazanym w projekcie, było wdrożenie przepisów Unii Europejskiej, likwidacja uchybień ujawnionych w praktyce stosowania ustawy oraz doprecyzowanie niektórych regulacji. W trakcie prac Sejmu zakres przedmiotowy nowelizacji został znacząco poszerzony. Wprowadzono bądź na posiedzeniu komisji, bądź w trakcie drugiego czytania rozwiązania prawne dotyczące między innymi:

Po zapoznaniu się z opiniami zaproszonych gości i w wyniku dyskusji Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska postanowiła kontynuować prace nad ustawą o zmianie ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin na kolejnym posiedzeniu.

W drugim punkcie porządku dziennego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Senatu RP przyjęła stanowisko w sprawie zwalczania niektórych chorób zakaźnych zwierząt w Polsce oraz możliwości Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie wykonywania tych zadań:

"Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Senatu RP w dniu 21 marca 2006 r. omawiała aktualny stan zwalczania w Polsce enzootycznej białaczki bydła, brucelozy bydła, gruźlicy bydła, choroby Aujeszkiego świń oraz wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Z analizy dokumentów i informacji podanych przez przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Lekarza Weterynarii oraz z przebiegu dyskusji, w której udział wzięli przedstawiciele organizacji rolniczych i związków branżowych, wynika, że obecnie:

- prowadzone są prace mające na celu uzyskanie zatwierdzenia przez Komisję Europejską statusu Polski jako kraju wolnego od brucelozy i gruźlicy bydła,

- wprowadzany jest do realizacji program mający na celu uwolnienie Polski od enzootycznej białaczki bydła,

- Główny Lekarz Weterynarii przygotował projekt programu zwalczania choroby Aujeszkiego u świń dla woj. lubuskiego na jeden rok. Po wdrożeniu tego programu Inspekcja Weterynaryjna będzie w stanie określić w przybliżeniu, w jakim czasie można będzie uwolnić Polskę od tej choroby,

- istnieje także realne niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Zdaniem Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska w budżecie na rok 2007 i lata następne należy zwiększyć środki finansowe przeznaczone na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, w tym na wykup bydła zakażonego białaczką.

Komisja ocenia, że obecny stan zatrudnienia wykwalifikowanego personelu oraz nakłady środków finansowych na Inspekcję Weterynaryjną nie dają gwarancji pełnego wdrożenia zaplanowanych działań, związanych także z realizacją innych zadań, które stale są nakładane na Inspekcję Weterynaryjną.

W związku z powyższym Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Senatu RP zwraca się z prośbą o ustalenie rzeczywistych potrzeb etatowych i finansowych Inspekcji Weterynaryjnej, uwzględniających w szczególności Powiatowe Inspektoraty Weterynarii, które realizują podstawowe zadania w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, i podjęcie odpowiednich decyzji mających na celu jej wzmocnienie - zarówno etatowe, jak i finansowe. Przy ustalaniu potrzeb Inspekcji należy uwzględnić zadania wynikające z obecnie przyjmowanych i wdrażanych nowych programów zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniu występowania u drobiu wysoce zjadliwej grypy ptaków".

W drugiej - seminaryjnej - części posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senatorowie zapoznali się z harmonogramem procesów dostosowawczych do standardów europejskich w dziedzinie środowiska. Informację na ten temat przedstawił minister środowiska Jan Szyszko, któremu towarzyszył wiceminister Mariusz Orion-Jędrysek.

Następnie senatorowie zapoznali się z harmonogramem procesów dostosowawczych do standardów europejskich w dziedzinie rolnictwa. Informacje na ten temat przedstawił minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.