21 marca 2006 r.
Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrzono ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Opinię o ustawie w imieniu rządu przedstawiła senatorom wiceminister środowiska Teresa Warchałowska. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa, która była projektem poselskim, wydłuża do 13 października br. termin wygaśnięcia zezwoleń dla przedsiębiorstw górniczych na rekultywację terenu z zastosowaniem odpadów górniczych. Wprowadzenie zmian do ustawy było konieczne, ponieważ 13 kwietnia br. tracą moc dotychczasowe zezwolenia, a o nowe nie można się starać, gdyż resort środowiska nie wydał jeszcze odpowiednich rozporządzeń w tej sprawie.
Podczas posiedzenia wiceminister środowiska T. Warchałowska wyjaśniła, że rozporządzenie zostało już podpisane przez ministra środowiska i skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Jego pierwsza wersja była gotowa w grudniu ub.r., ale podczas konsultacji społecznych zgłoszono wiele uwag i rozporządzenie wymagało dopracowania.
Nowelizacja ustawy o odpadach ma wejść w życie w dniu ogłoszenia z mocą od 13 kwietnia br., a więc w takim terminie, który uniemożliwi powstanie luki prawnej.
Przedsiębiorstwa górnicze, wykonując obowiązek prowadzenia rekultywacji terenów poprzemysłowych, wykorzystują do tego celu odpady górnicze, głównie jest to skała płonna (przy wydobywaniu ze złoża określonej kopaliny uważana za nieużyteczną). Górnictwo węgla kamiennego w 2004 r. wytworzyło ponad 35 mln ton odpadów, a powierzchnia rekultywowanych terenów wyniosła 1426 ha.
W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska jednomyślnie poparła ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Michała Wojtczaka.
Podczas posiedzenia zapoznano się także z programami zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Informację na ten temat przedstawił minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Minister poinformował m.in. o swoich rozmowach w Brukseli na temat dodatkowych środków z Unii Europejskiej na walkę z ptasią grypą oraz o podjęciu przez Komisję Europejską odpowiednich działań na rzecz producentów jaj i drobiu.
Następnie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Chrapek oraz zastępca głównego lekarza weterynarii Janusz Związek przedstawili szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji epizootiologicznej bydła w zakresie gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki oraz perspektyw na najbliższe lata, zwalczania choroby Aujeszky'ego w Polsce (sytuacja epizootyczna), a także na temat ptasiej grypy - jej epidemiologii, zapobiegania i zwalczania.