9 marca 2006 r.
Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych.
Przyjęcie sejmowej nowelizacji uchwalonej na podstawie projektu rządowego rekomendował senatorom wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ardanowski. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Celem nowelizacji było m.in. określenie terminu składania przez producentów rolnych wniosków o przyznanie płatności z tytułu posiadania gruntów rolnych (od 15 marca do 15 maja), upoważnienie ministra właściwego do spraw rozwoju wsi do przedłużania w określonych sytuacjach terminu do składania przez producentów rolnych wniosków o przyznanie płatności, uregulowanie sposobu składania wniosków o przyznanie płatności, a także sprawy wypłaty przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa płatności bezpośrednich, w tym w okolicznościach nadzwyczajnych (płatności zaliczkowych w wysokości do 50% lub do 80% , jeżeli Komisja Europejska upoważni Polskę do takich wypłat).
W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej i zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych. Do wystąpienia w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego Izby upoważniono senatora Józefa Łyczaka.
Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i ustawy o działach administracji rządowej.
W tej części obrad Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska udział wzięli wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi K. Ardanowski oraz wiceprezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Wojciech Kobielski. Zapoznano się także z opinią senackiego biura legislacyjnego.
Rekomendując senatorom rozpatrywaną nowelizację, wiceminister K. Ardanowski poinformował, że został powołany zespół, w skład którego weszli przedstawiciele resortu rolnictwa, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, KRUS oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa. Do czerwca br. zespół ma przygotować kompleksową nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 2 poprawek o charakterze legislacyjnym do ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i ustawy o działach administracji rządowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Henryka Górskiego.