Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.
Zapis stenograficzny (883) ze 106. posiedzenia
Komisji Praw Człowieka i Praworządności
w dniu 4 września 2007 r.
Porządek obrad:
1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 38. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów.
(Początek posiedzenia o godzinie 15 minut 03)
(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Zbigniew Romaszewski)
Przewodniczący Zbigniew Romaszewski:
Otwieram posiedzenie poświęcone tym razem przyjęciu poprawek przedstawionych na posiedzeniu plenarnym, a dotyczących ustawy o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów.
Proszę państwa, w czasie posiedzenia plenarnego, właściwie został przedłożony tylko jeden wniosek legislacyjny. W związku z tym, że pozostałe wnioski to są wnioski komisji, któreśmy właściwie już przedyskutowali na poprzednim posiedzeniu, chciałbym pierwszy zaproponować – chyba że ktoś z państwa się temu sprzeciwi – przegłosowanie wszystkich czterech wniosków razem, ponieważ już tę sprawę omawialiśmy. Nikt z państwa nie zgłasza sprzeciwu.
Wobec tego kto z państwa jest za przyjęciem poprawek zgłoszonych poprzednio przez komisję praw człowieka? (5)
Jednogłośnie.
Teraz, proszę państwa, ten nieszczęśliwy wniosek, dla którego się spotykamy, gdzie się mówi o jednej rzeczy, że dokumenty, że oświadczenia składane są jawne i jeżeli ktoś przyznaje się do pracy lub służby, wtedy również informacje w części B, zawierającej dane dotyczące gdzie, kiedy i w jakim okresie ten ktoś pracował, również są jawne. Wydaje się, że tego rodzaju zastrzeżenia są nie na miejscu, bo chwilowo w ogóle cały formularz jest tajny, prawda, nie jest przekazywany do wiadomości publicznej, a gdy wreszcie to wszystko uruchomimy i stworzymy jakieś miejsce przesyłania tego wszystkiego i przekazywania do opinii publicznej, to w tej chwili nie ma powodu, aby w tym przepisie ograniczać jawność dokumentu w części B, co w całej ustawie skutecznie, konsekwentnie zwalczamy. To tyle.
Czy pan chciałby się wypowiedzieć?
Dyrektor Biura Lustracyjnego w Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Jacek Wygoda:
Chciałbym powiedzieć tylko, Panie Przewodniczący, że ten przepis pozostaje też w sprzeczności z art. 23 ustawy lustracyjnej, która to ustawa w tym artykule nakazuje IPN opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej dane o dokumentach wytworzonych w organach bezpieczeństwa państwa na temat osób, o których mowa w art. 22. W związku z tym utrzymanie tego dopisku czy zapisku na oświadczeniu lustracyjnym spowodowałoby znów pewien konflikt pomiędzy dwoma różnymi przepisami tej samej ustawy.
Tak że, jeżeli można, w tym wypadku instytucja przeze mnie reprezentowana całkowicie popiera zdanie pana przewodniczącego...
Przewodniczący Zbigniew Romaszewski:
Dziękuję bardzo.
Czy ktoś z państwa chciałby się w tej sprawie wypowiedzieć?
Skoro nie, poddaję poprawkę pod głosowanie.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki? (6)
Jednogłośnie.
W tej sytuacji dziękuję bardzo.
Sekretarz Komisji Praw Człowieka i Praworządności Elżbieta Owczarek:
Panie Senatorze, kto z państwa przedstawi stanowisko komisji na posiedzeniu plenarnym? Pan?
Przewodniczący Zbigniew Romaszewski:
Tak, ja będę sprawozdawał.
(Koniec posiedzenia o godzinie 15 minut 07)
Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.