13 marca 2007
Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Umowy o przywilejach i immunitetach Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza, przyjętej na VII Spotkaniu Państw-Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza 23 maja 1997 r.
Po wysłuchaniu informacji na temat zawartości przedmiotowej konwencji, przedstawionej przez wicedyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzeja Kremera, i zapoznaniu się z pozytywną opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu komisja postanowiła zaproponować Izbie przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Kosmę Złotowskiego.
W drugim punkcie porządku dziennego komisja rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego.
Przyjęcie nowelizacji uchwalonej z przedłożenia rządowego rekomendował senatorom zastępca prokuratora generalnego Przemysław Piątek, któremu towarzyszyła prokurator Grażyna Stanek z Departamentu Legislacyjno-Prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zapoznano się także z opinią senackiego biura legislacyjnego.
Ustawa - zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 26 lipca 2006 r. - wprowadza ogólną zasadę, zgodnie z którą koszty procesu karnego w razie uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania ponosi w całości Skarb Państwa.
W głosowaniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Kubiaka.
Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw.
Przyjęcie ustawy uchwalonej na podstawie projektu wniesionego przez Radę Ministrów rekomendował senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Marek Surmacz. Ponadto na temat zapisów zawartych w nowelizacji głos zabrali dyrektor Departamentu Prawnego Marcin Własnowolski, Waldemar Popławski i Mirosław Kaźmierczak z Komendy Głównej Straży Granicznej, dyrektor Departamentu Prawnego w MSWiA Zbigniew Wrona.
Rozpatrywana nowelizacja zmierza do zwiększenia możliwości wykorzystania Straży Granicznej do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Proponowane zmiany z jednej strony zwiększają uprawnienia Straży Granicznej, a z drugiej, nakładają na jej funkcjonariuszy większe wymagania i wprowadzają surowsze konsekwencje w wypadku naruszenia przez nich prawa.
W głosowaniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła zaproponować wprowadzenie poprawek do ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Annę Kurską.