6 lutego 2007 r.
Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności przyjęto stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.
Senatorowie przegłosowali poprawki zgłoszone podczas posiedzeń, które odbyły się 1 i 2 lutego br. W kolejnych głosowaniach komisja zaakceptowała 72 zmiany. Jak ustalono, ich wprowadzenie zarekomenduje izbie senator Zbigniew Romaszewski. Do stanowiska komisji zgłoszono 2 wnioski mniejszości; ich sprawozdawcami będą senatorowie Krzysztof Piesiewicz i Kosma Złotowski.
Jedna z przyjętych poprawek zakłada wykreślenie dziennikarzy spośród osób, które w myśl ustawy pełnią funkcję publiczną, czyli podlegają lustracji. Równocześnie objęci nią pozostają członkowie zarządu lub rady nadzorczej, wydawcy i redaktorzy naczelni.
Senatorowie zaproponowali też poprawkę dającą możliwość dostępu rodzinom zmarłych do materiałów na ich temat, znajdujących się w IPN.
Inna z przyjętych poprawek zakłada, że osoba pełniąca różne funkcje publiczne - np. adwokat, będący zarazem parlamentarzystą - nie będzie musiała za każdym razem składać nowego oświadczenia lustracyjnego. Równocześnie będzie jednak zobowiązana do poinformowania o złożeniu takiego oświadczenia pozostałych instytucji, w których pracuje.
Komisja zarekomendowała też poprawkę rozszerzającą zakres informacji, które znajdują się w archiwach IPN, a które nie mają być udostępniane. Chodzi o dane dotyczące pochodzenia etnicznego, rasowego, przekonań religijnych, przynależności wyznaniowej, stanu zdrowia i życia seksualnego osób lustrowanych.
Senatorowie opowiedzieli się też za poprawką, zgodnie z którą dwóch z 11 członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wybierałby Senat, siedmiu Sejm, a dwóch - powoływał prezydent. Zgodnie z nowelą dziewięciu członków kolegium ma wybierać Sejm, dwóch - powoływać prezydent.
We wniosku mniejszości, którego sprawozdawcą będzie senator K. Piesiewicz, zaproponowano skreślenie przepisu o publikowaniu przez IPN katalogów nazwisk osób traktowanych przez służby specjalne PRL jako współpracownicy.
Senator K. Złotowski zarekomenduje Izbie drugi wniosek mniejszości, zmierzający do zaostrzenia odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań w toku procesu lustracyjnego.