15 listopada 2006 r.
Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu, sporządzonej w Warszawie dnia 16 maja 2005 r.
Rozwiązania przyjęte w przedmiotowej konwencji omówił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki. Wyjaśnień udzielali także dyrektor Departamentu Informacji Finansowej w Ministerstwie Finansów Ewa Kloc-Lipke, mecenas Agnieszka Kania z tego departamentu oraz główny specjalista w Departamencie Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Sprawiedliwości Andrzej Milewski.
W głosowaniu komisja jednomyślnie postanowiła zarekomendować Izbie przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Roberta Smoktunowicza.
Następnie Komisja Praw Człowieka i Praworządności przystąpiła do łącznego rozpatrzenia, ze względu na analogiczne rozwiązania zawarte w przedmiotowych umowach, dwóch ustaw:
- ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o współpracy w zwalczaniu przestępczości, ochronie porządku publicznego oraz o współpracy na terenach przygranicznych, podpisanej w Warszawie dnia 21 czerwca 2006 r.,
- ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i innych przestępstw oraz współdziałaniu na terenach przygranicznych, podpisanej w Wilnie dnia 14 marca 2006 r.
Na temat zawartości przedmiotowych ustaw informacje przekazali wicedyrektor J. Łącki z MSZ oraz dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Wrona.
W kolejnych głosowaniach komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek obu ustaw ratyfikacyjnych. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego złoży senator Anna Kurska.
Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono następujące ustawy:
- ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczącej stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o ekstradycji, sporządzonej dnia 10 lipca 1996 r., zgodnie z artykułem 3 ustęp 2 Porozumienia o ekstradycji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanego w Waszyngtonie dnia 25 czerwca 2003 r., sporządzonej w Warszawie dnia 9 czerwca 2006 r.,
- nustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczącej stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych, sporządzonej dnia 10 lipca 1996 r., zgodnie z artykułem 3 ustęp 2 Porozumienia o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanego w Waszyngtonie dnia 25 czerwca 2003 r., sporządzonej w Warszawie dnia 9 czerwca 2006 r.
Senatorowie wysłuchali szczegółowych informacji na temat rozwiązań przyjętych w przedmiotowych umowach przekazanych przez wiceministra sprawiedliwości Andrzeja Dudę. Na posiedzeniu obecny był także poseł sprawozdawca Jarosław Wałęsa.
W kolejnych głosowaniach Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie obu ustaw ratyfikacyjnych bez poprawek. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Janusz Kubiak.
Diariusz Senatu nr 26