15 września 2006 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Praw Człowieka i Praworządności w celu rozpatrzenia ustawy o likwidacji niepodjętych depozytów.
Założenia ustawy uchwalonej z przedłożenia rządowego przedstawił i uzasadnił wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Józefowicz. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa określa zasady przejmowania przez Skarb Państwa depozytów przechowywanych w sądach, prokuraturach, instytucjach administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz innych jednostkach sektora finansów publicznych, które nie zostaną odebrane przez uprawnione podmioty w terminach określonych w ustawie.
W głosowaniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o likwidacji niepodjętych depozytów. Ustalono, że w imieniu komisji ustawę zarekomenduje Izbie senator Aleksander Bentkowski.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw.
Przyjęcie nowelizacji, która była projektem rządowym, rekomendował senatorom wiceminister sprawiedliwości K. Józefowicz. Szczegółowe uwagi do ustawy sejmowej zgłosiło senackie biuro legislacyjne.
Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym stanowi akt prawny, wobec którego Rada Ministrów zadeklarowała, że ma on na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. W związku z tym ustawa zawiera w szczególności unormowania mające na celu zapewnienie zarówno powszechnego prawa dostępu do określonych dokumentów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych i spółek europejskich, jak również prawa tych spółek do składania do akt rejestrowych i ogłaszania w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski B" tych dokumentów w jakimkolwiek języku urzędowym Unii Europejskiej wraz z ich tłumaczeniem na język polski poświadczonym przez tłumacza przysięgłego. Ustawa wdraża postanowienia Pierwszej Dyrektywy Rady z 9 marca 1968 r. w sprawie koordynacji gwarancji, jakie są wymagane w Państwach Członkowskich od spółek w rozumieniu art. 58 akapit drugi Traktatu, w celu uzyskania ich równoważności w całej Wspólnocie, dla zapewnienia ochrony interesów zarówno wspólników, jak i osób trzecich (68/151/EWG), zmienionej dyrektywą 2003/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 czerwca 2003 r.
W kolejnych głosowaniach Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 8 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Kubiaka.