8 września 2006 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisji Ustawodawczej rozpatrywano ustawę o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawę, która była projektem prezydenckim, rekomendował senatorom upoważniony do reprezentowania stanowiska prezydenta w toku prac parlamentarnych sekretarz stanu, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Robert Draba. Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli także wiceminister sprawiedliwości Andrzej Duda, poseł sprawozdawca Karol Karski oraz p.o. dyrektora Departamentu Prawnego w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Cezary Herma.

Rozpatrywana ustawa o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej związana jest z wprowadzonym w 2004 r. do polskiego systemu prawnego europejskim nakazem aresztowania (ENA), a następnie zakwestionowaniem tego rozwiązania przez Trybunał Konstytucyjny w zakresie dotyczącym ekstradycji polskich obywateli do państw członkowskich Unii Europejskiej jako niezgodnego z art. 55 Konstytucji RP. Aby umożliwić stosowanie ENA, ustawa zmienia art. 55 Konstytucji RP, zezwalając na ekstradycję polskiego obywatela innemu państwu lub międzynarodowemu organowi sądowemu - opierając się na zasadzie podwójnej penalizacji czynu - jeżeli możliwość taka wynika z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowej lub ustawy stanowiącej wykonanie aktu prawa stanowionego przez organizację międzynarodową, której Polska jest członkiem.

Po rozpatrzeniu ustawy połączone komisje postanowiły zarekomendować Senatowi uchwalenie ustawy w brzmieniu przyjętym przez Sejm. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Jarosława Chmielewskiego.