20 czerwca 2006 r.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Komisji Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisji Ustawodawczej kontynuowano pierwsze czytanie zgłoszonego przez grupę senatorów projektu ustawy o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 6 czerwca br.
Złożony przez grupę senatorów, których reprezentował senator Dariusz Bachalski, projekt zakłada m.in., że w wyborach będzie można głosować przez pełnomocnika. Taka możliwość dostępna będzie dla osób niepełnosprawnych oraz tych, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75 lat. Pełnomocnikiem wyborczym mogłaby zostać osoba wpisana do rejestru wyborczego w tej samej gminie co wyborca udzielający pełnomocnictwa. Nowela zakłada także wprowadzenie indywidualnego zawiadomienia każdego wyborcy o wpisaniu go do spisu wyborców, które zawierałoby także informacje o dacie wyborów, miejscu i czasie głosowania. Senatorowie chcą także, aby głosowanie mogło odbywać się przed dwa dni, a lokale wyborcze były otwarte do godz. 22.
W dyskusji największe kontrowersje wywołała kwestia ustanowienia pełnomocnika i głosowania korespondencyjnego. W opinii senatora Jerzego Szmita, wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego wymusza zmieniający się tryb życia Polaków. "Wiele osób pracuje w niedzielę, wiele osób studiuje zaocznie, a zajęcia odbywają się także w niedzielę" - uzasadniał senator.
Z kolei w opinii senatora Mariusza Witczaka, warta przedyskutowania byłaby propozycja zniesienia ciszy wyborczej lub skrócenia jej z 24 do 12 godzin. "To także usypia atmosferę i zmniejsza frekwencję wyborczą" - zaznaczył senator. Odmienne zdanie na ten temat miała senator Elżbieta Rafalska, która stwierdziła, że skrócenie lub zniesienie ciszy wyborczej mogłoby prowokować do prowadzenia brutalnej kampanii wyborczej bezpośrednio przed otwarciem lokali wyborczych.
Ostatecznie połączone komisje postanowiły kontynuować prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw i wystąpić do marszałka Senatu o przedłużenie do 1 sierpnia br. terminu przygotowania wspólnego sprawozdania w tej sprawie.
Pięciu senatorów: Przemysław Alexandrowicz, Dariusz Bachalski, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Romaszewski i Mariusz Witczak zobowiązało się pracy nad zapisami, które wzbudziły największe kontrowersje.