22 lutego 2006 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka i Praworządności, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.
W imieniu rządu nowelizację omówił wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Józefowicz. Dotyczy ona nowej instytucji prawnej - europejskiego tytułu wykonawczego mającego zastosowanie do roszczeń bezspornych. Ponadto senatorowie dysponowali opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Podczas dyskusji, w której wzięli udział wiceminister K. Józefowicz oraz senatorowie Robert Smoktunowicz i Zbigniew Romaszewski, rozpatrywana ustawa nie budziła kontrowersji. Senator Z. Romaszewski wyraził uznanie dla wprowadzenia przy okazji tej nowelizacji obligatoryjnego pouczenia pozwanego o przysługujących mu prawach.
Wobec braku zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy senator Z. Romaszewski zgłosił wniosek o jej przyjęcie bez poprawek. W głosowaniu wniosek zaakceptowano jednomyślnie. Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Praw Człowieka i Praworządności w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego wybrano senatora R. Smoktunowicza.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego.
Rozpatrywana nowelizacja była projektem rządowym. Powstała wskutek wydania przez Trybunał Konstytucyjny 14 marca 2005 r. wyroku (sygn. akt K 35/04) stwierdzającego, że art. 465 § 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego w części zawierającej zwrot "a w wypadkach przewidzianych przez ustawę - sąd", w zakresie, w jakim pomija sądową kontrolę postanowienia prokuratora o wynagrodzeniu biegłego, jest niezgodny z art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 1 Konstytucji RP. Trybunał uznał bowiem, że roszczenie biegłego wchodzi w zakres praw i wolności konstytucyjnych i odnosi się do niego bezwzględny zakaz zamykania drogi sądowej, wyrażony w art. 77 ust. 2 ustawy zasadniczej.
Jak stwierdził przedstawiciel resortu sprawiedliwości wiceminister K. Józefowicz, nowelizacja wprowadza sądową kontrolę postanowienia, wydanego przez prokuratora w przedmiocie kosztów w postępowaniu przygotowawczym. Ponadto zapoznano się z pozytywną opinią senackiego biura legislacyjnego.
W dyskusji rozpatrywana ustawa nie wzbudziła wątpliwości i senator Z. Romaszewski zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie komisji przedstawi senator Kosma Złotowski.