6 stycznia 2006 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka i Praworządności poświęcone wstępnemu rozpatrzeniu projektu ustawy budżetowej na rok 2006 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji.
Podczas zamkniętej części posiedzenia senatorowie zapoznali się z projektami budżetu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.
W drugiej części posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności przystąpiono do wstępnego rozpatrzenia projektu ustawy budżetowej na rok 2006 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji:
W dyskusji w sprawie projektu ustawy budżetowej w cz. 42 - Sprawy wewnętrzne, a także Planu finansowego Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego, Planu finansowego Funduszu Wsparcia Policji udział wzięli: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Władysław Stasiak, senator Zbigniew Romaszewski, dyrektor Departamentu Finansów w MSWiA Władysław Budzeń, senator Aleksander Bentkowski, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski, dyrektor Biura Finansowego Komendy Głównej Straży Pożarnej Jolanta Glińska oraz prezes Urzędu do spraw Repatriacji i Cudzoziemców Piotr Stachańczyk.
Wiceminister W. Stasiak zreferował planowane dochody i wydatki resortu, zwrócił uwagę na najistotniejsze, m.in. bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową zasiloną środkami wygospodarowanymi dzięki autopoprawce rządu (110 mln zł). Dodatkowo wprowadzono możliwość dofinansowania remontów komend miejskich i gminnych policji. Ponadto w pracach sejmowych wygospodarowano 5583 tys. zł dodatkowych środków na Ochotnicze Straże Pożarne.
Koreferent tej części budżetowej senator Z. Romaszewski krytycznie odniósł się do anachronicznego systemu płac stosowanego w służbach mundurowych, gdzie poza systemem mnożnikowym funkcjonują różnorakie dodatki: wczasowe, remontowe, mundurowe itp. Postulatem na przyszłość jest, zdaniem senatora, wypracowanie, wspólnie z ministerstwem obrony narodowej, spójnego systemu płac dla służb mundurowych.
Senatorowie nie zgłosili uwag do rozpatrywanej części budżetowej.
W dyskusji w sprawie projektu ustawy budżetowej w cz. 43 - Wyznania Religijne oraz Mniejszości Narodowe i Etniczne udział wzięli: dyrektor W. Budzyń, wiceminister W. Stasiak, senator Kosma Złotowski oraz dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych w MSWiA Andrzej Czohara.
Planowane wydatki, z uwzględnieniem podziału na fundusz kościelny i ochronę dziedzictwa narodowego, omówił dyrektor W. Budzeń.
Koreferent tej części budżetowej senator K. Złotowski poprosił o wyjaśnienie sensu utrzymywania funduszu kościelnego, zapytał także o ewentualne podjęcie działań zmierzających do realizacji zadań funduszu, ale opartych na innych zasadach.
Senatorowie nie zgłosili uwag do rozpatrywanej części budżetowej.
W dyskusji w sprawie projektu ustawy budżetowej w cz. 54 - Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Planu finansowego Państwowego Funduszu Kombatantów udział wzięli: kierownik urzędu Jan Turski oraz senatorowie K. Złotowski i Z. Romaszewski.
Planowane wydatki, a także zadania urzędu omówił kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych J. Turski, który wskazał na szczególnie trudną sytuację urzędu nie mogącego realizować jednego z istotnych swych zadań statutowych - niesienia pomocy socjalnej. W wielu wypadkach uprawnieni otrzymują zapomogi w wysokości 60-80 zł.
Senatorowie uznali za niezbędne wygospodarowanie oszczędności w innych rozpatrywanych częściach budżetu i zwiększenie środków na pomoc dla kombatantów i osób represjonowanych.
Senator Z. Romaszewski wyraził opinię o potrzebie rozdzielenia ustawy o kombatantach i osobach represjonowanych na dwie, gdzie jedna określałaby uprawnienia dla weteranów wojennych, a druga regulacje dla osób represjonowanych.