10 lipca 2007 r.

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw.

W posiedzeniu komisji wzięli udział przedstawiciele resortów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Pochodząca z przedłożenia rządowego nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw spowodowana jest koniecznością stworzenia podstaw prawnych do pełnego stosowania w Rzeczypospolitej Polskiej przepisów rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).

Kodeks graniczny Schengen w sposób kompleksowy określa zasady ruchu granicznego w Unii Europejskiej, a Polska znajduje się na etapie zaawansowanego procesu dostosowawczego do standardów prawa UE w tym zakresie.

Proponowane zmiany mają charakter porządkujący i zmierzają do uchylenia przepisów prawa krajowego regulujących kwestie objęte obowiązującymi bezpośrednio przepisami Unii Europejskiej oraz zastąpienia ich odesłaniami do prawa wspólnotowego w jego aktualnej wersji.

W toku prac nad projektem ustawy w Sejmie nie budziła ona kontrowersji ani nie była przedmiotem zmian.

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu nie wysunęło zastrzeżeń legislacyjnych co do tej ustawy.

Podczas dyskusji na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej ustawa nie budziła zastrzeżeń i członkowie komisji postanowili rekomendować Izbie przyjęcie jej bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Piotra Wacha.