30 maja 2007 r.

Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej zwołano w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach.

Założenia nowelizacji, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu wniesionego przez prezydenta, omówił dyrektor Biura Prawa i Ustroju w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Konrat. Stanowisko rządu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Jacek Kotas. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Zaproponowana przez prezydenta nowela wprowadza nowe odznaczenia. Przewiduje m.in. uhonorowanie uczestników misji zagranicznych za "nienaganną służbę" w polskich kontyngentach wojskowych za granicą nowym odznaczeniem - Gwiazdą. Odznaczenie to będzie zawierało nazwę państwa lub regionu prowadzenia operacji. Gwiazdę będzie mógł dostać nawet żołnierz, który pełnił służbę przynajmniej przez jeden dzień. Pełniący służbę w kilku rejonach świata będą mogli otrzymać kilka Gwiazd. Minister spraw zagranicznych będzie mógł wnioskować o przyznanie tego odznaczenia obywatelowi innego państwa, współpracującego z Polską w operacji wojskowej.

Ponadto ustawa przewiduje utworzenie nowych odznaczeń, wśród których mają się znaleźć: Krzyż Wojskowy - nadawany w czasie pokoju za "czyny męstwa i odwagi" i Krzyż Zasługi z Mieczami - dla trzech rodzajów wojsk: lądowych, morskich oraz lotniczych - za "rzetelną i sumienną służbę". Odznaczenia te będą przyznawane za "czyny podczas działań bojowych przeciwko terroryzmowi w kraju lub podczas użycia naszych sił poza granicami". Kolejne odznaczenie - Krzyż Zasługi (również dla trzech typów wojsk) będzie przyznawany jako "nagroda za dokonany w czasie służby czyn, przynoszący szczególną korzyść" poszczególnym rodzajom wojsk, a "wykraczający poza normalny obowiązek".

Sejmowa nowela zakłada również utworzenie Medalu za Długoletnią Służbę (złotego, srebrnego i brązowego). Dostaną go osoby, które "wzorowo, wyjątkowo sumienne" wykonują obowiązki zawodowe w służbie państwa.

W toku prac sejmowej Komisji Obrony Narodowej projekt prezydencki został uzupełniony zgodnie z opinią ministra obrony narodowej. Do projektu dodano przepis, zgodnie z którym możliwe będzie odstąpienie ze względu na ważny interes państwa od publikacji w "Monitorze Polskim" postanowień prezydenta o nadaniu orderów i odznaczeń.

Podczas II czytania zgłoszono poprawkę, której celem było umożliwienie posłom i senatorom wręczania w imieniu prezydenta RP odznak, orderów i odznaczeń. Poprawka ta została przyjęta przez Sejm w III czytaniu.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Czesława Rybkę.

Senatorowie zaproponowali m.in., na wniosek senatora C. Rybki, ustanowienie Wojskowej Odznaki Honorowej za Rany i Kontuzje, która byłaby odznaczeniem wojskowym nadawanym za rany i kontuzje odniesione podczas zwalczania terroryzmu w kraju lub w czasie działań bojowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa nie podczas wojny, a także za rany i kontuzje odniesione w czasie rozminowywania kraju po zakończeniu działań wojennych, bez ograniczenia w czasie. Odznaczenie to jest wzorowane na analogicznej odznace ustanowionej w 1920 r. Komisja zaproponowała również, by zgodnie ze zwyczajem przyjętym w II RP odznaki jako jedynego odznaczenia państwowego nie traciło się wyrokiem sądowym.

Ponadto Komisja Obrony Narodowej zdecydowała o wykreśleniu z ustawy sejmowej zapisu dotyczącego umożliwienia posłom i senatorom wręczania odznak, orderów i odznaczeń w imieniu prezydenta RP.