9 marca 2007 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Obrony Narodowej w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz ustawy - Kodeks pracy.
W imieniu rządu przyjęcie ustawy sejmowej rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta. Gościem komisji był także naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Sławomir Radoń. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Ustawę skierowano do komisji ponieważ odnosiła się m.in. do tzw. archiwów wyodrębnionych. Stanowiła, że materiały archiwalne dotyczące bezpieczeństwa państwa i obronności, wytworzone i gromadzone w komórkach różnych instytucji państwowych, będą przekazywane do Centralnego Archiwum Wojskowego, ale najpierw zostaną w tych komórkach zaliczone do archiwów wyodrębnionych.
Przeprowadzona dyskusja dotyczyła m.in. zagadnień z zakresu obronności. Senatorowie interesowali się także, czy nowelizacja nie nakłada kolejnych obowiązków i obciążeń na pracodawców, którzy zgodnie z nią mają przekazywać archiwa uporządkowane, a także mają o nie dbać. Ponadto interesowano się, kto w wypadku likwidacji przejmuje koszty.
W swojej opinii senackie biuro legislacyjne zwróciło uwagę na wątpliwości dotyczące zakresu przekazywania materiałów archiwalnych do Centralnego Archiwum Wojskowego.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej jednogłośnie postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz ustawy - Kodeks pracy. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Piotra Wacha.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o prokuraturze.
Przyjęcie nowelizacji sejmowej uchwalonej na podstawie projektu rządowego rekomendował senatorom zastępca prokuratora generalnego Przemysław Piątek. Zapoznano się także z informacją zastępcy naczelnego prokuratora wojskowego płk Zbigniewa Woźniaka. Swoje uwagi zgłosiło senackie biuro legislacyjne.
Ustawa zmierza do umożliwienia delegowania lub zatrudniania prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej 3 poprawek o charakterze legislacyjnym. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora P. Wacha.