8 listopada 2006 r.
Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej, podczas którego rozważano podjęcie inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej ustanowienia roku 2007 Rokiem Generała Andersa.
Z inicjatywą ogłoszenia roku 2007 rokiem generała W. Andersa wystąpiło Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii.
9 lipca 1947 r. nastąpiło rozwiązanie Polskich Sił Zbrojnych walczących u boku zachodnich sojuszników na wszystkich frontach II wojny światowej. Naczelny wódz gen. W. Anders przekazał opiekę nad sztandarami wojskowymi ówczesnemu Instytutowi Historycznemu im. Gen. Sikorskiego w Londynie i ten właśnie dzień stał się symboliczną datą zakończenia działań Wojska Polskiego na Zachodzie.
Generał W. Anders, legendarny dowódca Armii Polskiej na Wschodzie, a później II Korpusu Polskiego, w końcowym okresie wojny i po jej zakończeniu naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych, jest symbolem żołnierskiej emigracji niepodległościowej, zmuszonej układem jałtańskim do życia na obczyźnie.
W opinii stowarzyszenia, rok generała W. Andersa ogłoszony w 2007 r., w 60. rocznicę rozwiązania dowodzonych przez niego Polskich Sił Zbrojnych, będzie nie tylko uczczeniem pamięci tego wybitnego dowódcy i polityka, ale także uhonorowaniem pamięci jego żołnierzy, walczących o wolność i suwerenność Ojczyzny.
W marcu br. w Londynie ukonstytuował się Komitet Uczczenia Pamięci Generała Władysława Andersa złożony z przedstawicieli emigracji niepodległościowej z całego świata. Z tą inicjatywą, za pośrednictwem Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, komitet zwrócił się do marszałka Bogdana Borusewicza. Marszałek Senatu przekazał tę sprawę do właściwych komisji senackich z prośbą o przygotowanie projektu stosownej uchwały.
W dyskusji senatorowie poparli ideę ustanowienia roku 2007 Rokiem Generała Andersa i postanowili podjąć prace nad projektem uchwały Senatu w tej sprawie.
Diariusz Senatu nr 26