28 września 2006 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach.
Przyjęcie ustawy, będącą projektem prezydenckim, rekomendowała senatorom podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa zmierza do utworzenia honorowego odznaczenia nadawanego przez prezydenta RP za wybitne zasługi w akcjach stabilizacyjnych, w różnego rodzaju działaniach bojowych i w walce zbrojnej poza granicami państwa w czasie pokoju, a jeśli zaszłaby taka potrzeba, również w zwalczaniu terroryzmu w kraju. W ustawie wprowadzono nowe wysokie odznaczenie wojskowe - Order Krzyża Wojskowego, z podziałem na trzy klasy: Krzyż Wielki, Krzyż Komandorski i Krzyż Kawalerski.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Ludwika Zalewskiego.
Diariusz Senatu nr 23/6