13 września 2006 r.

Tematem wspólnego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Komisji Spraw Zagranicznych był udział Sił Zbrojnych RP w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

W posiedzeniu wzięli udział wiceminister obrony narodowej Bogusław Winid, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w tym resorcie gen. Romuald Ratajczak oraz wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Obecnie wojsko polskie uczestniczy w 17 misjach pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami naszego kraju. Służbę w nich pełni ponad 2300 żołnierzy i pracowników wojska. Siły Zbrojne wydzielają 7 kontyngentów wojskowych: dwa do operacji prowadzonych przez ONZ, dwa do operacji UE, jeden do operacji prowadzonych przez NATO oraz dwa kontyngenty wojskowe do operacji sił wielonarodowych w Iraku i Afganistanie.

Jak poinformował gen. R. Ratajczak, Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby polski kontyngent wojskowy w Afganistanie w 2007 r. liczył około 1050 osób. Informując o takiej propozycji zwiększenia liczby żołnierzy i pracowników wojska, zastrzegł, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

Do Afganistanu pojechać miałaby m.in. jednostka manewrowa - około 540 żołnierzy, i grupa zadaniowa wojsk specjalnych - około 80 żołnierzy.

Wiceminister B. Winid ocenił, że "misja afgańska będzie prawdopodobnie najtrudniejszą, w jakiej uczestniczyły polskie wojska i stąd taka decyzja".

Obecnie kontyngent polski w Afganistanie liczy około 120 żołnierzy. W jego skład wchodzą dwa zgrupowania wojskowe. W operacji Enduring Freedom służy około 100 żołnierzy. Do ich zadań należy m.in. budowa dróg i schronów, rozminowywanie terenu, ochrona lotniska w Bagram i konwojowanie transportów. Zgrupowanie w ISAF to przede wszystkim kilkuosobowy personel obsługi międzynarodowego lotniska w Kabulu.

Od września planowane jest zwiększenie polskiego zaangażowania w operacji ISAF do 190 żołnierzy i pracowników wojska poprzez wydzielenie personelu m.in. do prowadzonego pod kierownictwem Szwecji Regionalnego Zespołu Odbudowy (PRT - Provincional Reconstruction Team) w Mazar-e-Sharif w północnym Afganistanie.

Operacja Enduring Freedom prowadzona jest w Afganistanie przez połączone siły międzynarodowej koalicji państw pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Jej celem jest zwalczanie terroryzmu, w tym m.in. zniszczenie jego baz i zaplecza na terytorium Afganistanu.

Celem Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) jest utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa w Kabulu i jego regionie oraz, w miarę posiadanych środków, wsparcie władz Afganistanu w utrzymaniu bezpieczeństwa i pomoc humanitarna.

PRT są ważnym elementem obu operacji. To liczące od 60 do 200 osób zespoły personelu cywilnego i wojskowego pracujące w afgańskich prowincjach (regionach) i realizujące trzy cele: umacniania i rozszerzania zasięgu afgańskiej władzy centralnej, zapewnienie bezpieczeństwa i wszechstronne wsparcie odbudowy infrastruktury.

Po zapoznaniu się z informacjami oraz przeprowadzonej dyskusji Komisja Spraw Zagranicznych i Komisja Obrony Narodowej podjęły uchwałę w sprawie udziału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w misjach pokojowych i stabilizacyjnych:

"Komisja Spraw Zagranicznych i Komisja Obrony Narodowej wyrażają uznanie dla udziału polskich żołnierzy i pracowników wojska w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

Udział wojsk polskich w tych misjach podnosi wartość naszych sił zbrojnych.

Uważamy, że w obliczu wielu regionalnych, na ogół długotrwałych, trudnych do rozwiązania konfliktów, udział sił pokojowych i stabilizacyjnych przyczynia się do ograniczania oraz stopniowego wygaszania konfliktów, a tym samym służy pokojowi.

Komisje zwracają uwagę na to, że sama obecność tych sił stanowić powinna jedynie wsparcie dla działań politycznych i dyplomatycznych".