5 września 2006 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Ustawę, będącą projektem rządowym, rekomendował senatorom wiceminister sprawiedliwości Andrzej Duda, któremu towarzyszyli przedstawiciele Departamentu Legislacyjno-Prawnego i Departamentu Sądów Wojskowych w tym resorcie. Uwagi szczegółowe, zawierające propozycje zmian, przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa zmierza do wypełnienia luki prawnej w zakresie powoływania do służby wojskowej aplikantów, asesorów i sędziów w sądach wojskowych oraz ujednolica przepisy dotyczące funkcjonowania sądów wojskowych z rozwiązaniami ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Nowelizacja wprowadza m.in. procedurę umożliwiającą powoływanie do zawodowej służby wojskowej na stanowiska asesorów i sędziów osób, które nabyły uprawnienia sędziowskie lub prokuratorskie w sądownictwie powszechnym oraz pracowników naukowych, a także innych osób, które odbyły aplikację w sądach powszechnych.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Rafała Ślusarza.