2 marca 2006 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej. Na wniosek senatora Czesława Rybki przełożono na inny termin zapoznanie się z informacją na temat działalności i reformy Wojskowych Służb Informacyjnych oraz z informacją Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli organizacji służb specjalnych oraz nadzoru nad nimi w zakresie działalności Wojskowych Służb Informacyjnych.

Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe" i zapewnieniu warunków jego realizacji.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które przedstawili wiceminister obrony narodowej Marek Zająkała, dyrektor Departamentu Finansowania Bezpieczeństwa Państwa w Ministerstwie Finansów Grażyna Żywiecka oraz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta admirał floty Ryszard Łukasik. Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu stwierdziło, że rozpatrywana ustawa nie budzi zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym.

Celem uchwalonej przez Sejm ustawy jest realizacja zapisu ustawy budżetowej i wyraźne wskazanie, że również podatek od towarów i usług, związany z dostawą samolotów wielozadaniowych, zestawu logistycznego oraz lotniczych środków bojowych, zawiera się w wydatkach budżetu państwa, przewidzianych na realizację programu wieloletniego "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe". Ponieważ, zgodnie z postanowieniami art. 3 ust. 2 ustawy nowelizowanej, wydatki budżetowe na ten program nie mogą przekraczać rocznie 0,05% PKB, limit ten zostaje podwyższony o kwotę podatku VAT należnego od dostarczanego sprzętu.

Konieczność uchwalenia tej ustawy wynikała z faktu, iż dostarczanego sprzętu nie można objąć zwolnieniem z podatku od towarów i usług, ponieważ byłoby to sprzeczne z prawem wspólnotowym. W związku z tym już przy uchwalaniu ustawy budżetowej postanowiono, iż limit wydatków przewidzianych na ten cel będzie powiększony o podatek VAT związany bezpośrednio z dostawą tego sprzętu. W ustawie budżetowej na rok 2006 zagwarantowano na ten podatek 427 mln 900 tys. zł.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe" i zapewnieniu warunków jego realizacji. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Cz. Rybkę.