27 stycznia 2006 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej, podczas którego rozpatrywano ustawę budżetową na rok 2006 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji:
- części 29 - obrona narodowa wraz z załącznikami nr 1, 2, 4, 9, 10 i 11,
- części 83 - rezerwy celowe w zakresie poz. 22,
- części 85 - w zakresie działu 752 - Obrona narodowa wraz z załącznikami nr 2 i 8,
- planu finansowego Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych z załącznika nr 5,
- planów finansowych agencji z załącznika nr 14
W posiedzeniu udział wzięli i wypowiadali się na temat odpowiednich części ustawy budżetowej m.in. wiceminister obrony narodowej Marek Zająkała, radca koordynator w MON gen. dywizji Andrzej Wietrzyk, dyrektor Departamentu Finansowania Bezpieczeństwa Państwa w Ministerstwie Finansów Grażyna Żywiecka, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego adm. Ryszard Łukasik, zastępca prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Leszek Łuczak oraz zastępca prezesa Agencji Mienia Wojskowego Sławomir Zakrzewski.
W opinii przyjętej przez Komisję Obrony Narodowej, przygotowanej dla Komisji Gospodarki Narodowej, stwierdzono:
<<Wydatki obronne w części 29 budżetu państwa "Obrona Narodowa" wynoszą 18 025 667 tys. i w odniesieniu do 2005 r. wzrosną realnie o 3,3%. Kwota wydatków na obronność w pozostałych częściach budżetowych wynosi 38 622 tys. Jest ona nominalnie i realnie niższa od środków, które przyjęto w ustawie budżetowej na 2005 rok.
Komisja Obrony Narodowej po rozpatrzeniu ustawy budżetowej w zakresie przedmiotowego działania komisji pozytywnie ocenia plan finansowy państwa w sferze obrony narodowej.
Komisja wnosi o przyjęcie ustawy budżetowej w rozpatrywanym zakresie bez poprawek.
Opiniując pozytywnie zarówno przyjęty w uchwalonej przez Sejm budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, jak i inne wydatki obronne, komisja jednocześnie zwraca uwagę na:
Komisja Obrony Narodowej, uznając za pozytywne utrzymanie tendencji systematycznego, choć niezwykle wolnego wzrostu wydatków majątkowych, wyraża przekonanie, że dotychczasowy poziom środków przeznaczanych na uposażenia żołnierzy może stanowić istotne zagrożenie dla realizacji zadań związanych z uzawodowieniem armii>>.
Ustalono, że wypracowaną przez Komisję Obrony Narodowej opinię w sprawie ustawy budżetowej na rok 2006 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji przedstawi podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej senator Ludwik Zalewski.