15 grudnia 2005 r.
Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Obrony Narodowej wybrali dwóch zastępców przewodniczącego komisji. W dyskusji senator Henryk Górski zgłosił na to stanowisko kandydaturę senatora Czesława Rybki. Kandydaturę senatora Ludwika Zalewskiego zaproponował senator Cz. Rybka. W głosowaniu tajnym przeprowadzonym przez senatorów. H. Górskiego, Tadeusza Lewandowskiego i Piotra Wacha uzyskali oni poparcie członków komisji i zostali wybrani na zastępców przewodniczącego komisji.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie spotkali się z ministrem obrony narodowej Radosławem Sikorskim. Spotkanie poświęcone było aktualnym problemom obronności oraz planom działania Ministerstwa Obrony Narodowej. W tej części posiedzenia uczestniczyli także szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Czesław Piątas oraz wiceminister obrony narodowej Stanisław Koziej.
W swoim wystąpieniu minister R. Sikorski podkreślił, ze Polska jest solidnym ogniwem NATO oraz lojalnym członkiem Unii Europejskiej i realizuje wynikające z tych sojuszy zadania.
Mówiąc o polskich żołnierzach stacjonujących w Iraku, szef resortu obrony stwierdził, że decyzję w sprawie polskiej obecności w tym kraju podejmie nowo wybrany prezydent.
Jako ważny priorytet minister obrony narodowej wskazał m.in. zwiększenie poziomu informatyzacji polskich sił zbrojnych, mówił także o kontroli bezpieczeństwa powietrznego nad państwami bałtyckimi.
Ponadto minister R. Sikorski poinformował senatorów o przekazaniu dokumentów Układu Warszawskiego do Instytutu Pamięci Narodowej, o reformie WSI i reformie szkolnictwa wojskowego. Kontynuowane będą działania zmierzające do uzawodowienia polskiej armii, w ciągu 6 lat powinien zostać zawieszony pobór do wojska. Szef resortu obrony zapewnił, że będzie zabiegał o to, by finansowanie sił zbrojnych wynosiło 2% prognozowanego PKB.