19 lipca 2007 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Na temat sejmowej nowelizacji wypowiadały się Danuta Czarnecka - wicedyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Renata Obidowska - główny specjalista w tym departamencie. Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu stwierdziło, że ustawa nie budzi zastrzeżeń pod względem legislacyjnym.

Nowelizacja, uchwalona na podstawie projektu rządowego, ma charakter dostosowawczy w związku z przystąpieniem Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej. Wprowadza zmiany, które uzupełniają wykaz kursów o specjalistycznym programie o kursy przygotowujące do zawodu sternika morskiego w Rumunii oraz uzupełniają wykaz tytułów zawodowych uzyskanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej odpowiadających zawodowi adwokata lub radcy prawnego o tytuły obowiązujące w Bułgarii i Rumunii.

W głosowaniu komisja przyjęła ustawę bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Mariana Miłka.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela.

W imieniu rządu stanowisko przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Romuald Poliński, obecny był także podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Stanisław Sławiński, a ponadto Anna Kamińska - koordynator w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w resorcie pracy oraz Dorota Igielińska - radca w Departamencie Spraw Nauczycieli w resorcie edukacji. Swoje uwagi i propozycje poprawek zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

Istotą zmian wprowadzanych nowelizacją jest modyfikacja zasad przechodzenia na emeryturę przez nauczycieli, w rozumieniu ustawy - Karta Nauczyciela, urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. Osoby te, zgodnie z rozwiązaniami proponowanymi w nowelizacji, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę w terminie dotychczas przewidzianym ustawą (w ciągu 9 lat od dnia wejścia w życie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tj. do 31 grudnia br.), jeżeli najpóźniej do tego dnia spełnią warunki do uzyskania emerytury, określone w art. 88 ust. 1, dotyczące wymaganego stażu pracy, bez konieczności spełnienia wymogu rozwiązania stosunku pracy przed tą datą. Z prawa tego mogą skorzystać nauczyciele, którzy nie przystąpili do otwartych funduszy emerytalnych albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany te mają wejść w życie z dniem ogłoszenia ustawy.

W dyskusji senator M. Miłek zgłosił wniosek o skreślenie art. 2 nowelizacji. W głosowaniu komisja poparła tę poprawkę. Uznano, że zawarty w art. 2 przepis przejściowy budzi wątpliwości co do skutków wynikających z jego stosowania. Przepis ten zobowiązuje pracodawców do zatrudnienia na dotychczasowych stanowiskach nauczycieli, którzy spełniając warunki do przejścia na wcześniejszą emeryturę, rozwiązali stosunki pracy w okresie od 1 stycznia br. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli w ciągu 14 dni od dnia jej wejścia w życie wyrażą wolę powrotu na wcześniej zajmowane stanowisko.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela wybrano senatora Zbigniewa Szaleńca.

Podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrzono także ustawę o nadaniu nowej nazwy Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Na temat ustawy wypowiadali się dyrektor Departamentu Szkół Wyższych w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyna Małecka oraz rektor Akademii Ekonomicznej w Krakowie Ryszard Borowiecki.

Rozpatrywana ustawa zmierza do zmiany nazwy Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Ryszarda Góreckiego.

Senatorowie rozpatrzyli także ustawę o zmianie ustawy o sporcie kwalifikowanym. W tej części posiedzenia udział wzięli podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu Grzegorz Schreiber, radca w Ministerstwie Finansów Janusz Woźniak, specjalista w Ministerstwie Transportu Krzysztof Błaszkiewicz, sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego Zbigniew Stosio oraz Wojciech Kot i Marek Słodownik z Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych.

Rozpatrywana nowelizacja stanowi m.in., że Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu będzie w przyszłości mógł zawiesić władze polskiego związku sportowego naruszające prawo. Dotychczas leżało to w gestii ministra sportu. Przyjęta przez Sejm poprawka reguluje sytuację, kiedy działalność polskiego związku sportowego jest niezgodna z prawem, postanowieniami statutów lub regulaminów. Dotychczas minister sportu mógł zawiesić władze związku. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy będzie to mógł uczynić Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu, działający przy Polskim Komitecie Olimpijskim, mający 24 członków.

Inna z ważniejszych zmian w ustawie umożliwia wspieranie finansowania sportu, w tym kwalifikowanego, przez jednostki samorządu terytorialnego.

W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 7 poprawek do nowelizacji ustawy o sporcie kwalifikowanym, m.in. w art. 1 pkt 4 - przywracającą poprzedni otwarty katalog zadań polskiego związku sportowego. Pozostałe zmiany miały charakter porządkujący. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Marka Rockiego.