13 marca 2007 r.
Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Na temat zapisów zawartych w ustawie sejmowej wyjaśnień udzielał wiceminister edukacji narodowej Sławomir Kłosowski, któremu towarzyszyła dyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Joanna Rozwadowska. Szereg uwag do nowelizacji zgłosiło w swojej opinii Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Zgodnie z nowelizacją prawa oświatowego, dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców będzie decydował o wprowadzeniu lub nie mundurków dla uczniów; rady rodziców będą obligatoryjne w szkołach publicznych. Ustawa zakłada także m.in. monitorowanie wejść za pomocą kamer. Nauczycielom i dyrektorom szkół ma być zagwarantowana ochrona prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. Szkoły mogą zostać zobligowane do zainstalowania i aktualizowania w komputerach szkolnych filtrów zabezpieczających przed dostępem w internecie "do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów".
W nowelizacji wprowadzono też przepis, że raz na trzy lata rady pedagogiczne szkół będą wybierały jeden podręcznik i jeden program nauczania do danego przedmiotu na danym poziomie edukacyjnym. Wprowadzono też zmianę składu komisji przeprowadzającej konkurs na stanowisko kuratora oświaty, by wzmocnić głos administracji rządowej.
Zgodnie z przyjętym przez Sejm zapisem samorząd decyzję o powołaniu na stanowiska dyrektora szkoły miałby podejmować "w porozumieniu z organem prowadzącym nadzór pedagogiczny", czyli kuratorem. Oznacza to, że bez zgody kuratora osoba, która wygrała konkurs na stanowisko dyrektora szkoły, nie może być na nie powołana.
Ustawa przewiduje także modyfikację dotychczasowego systemu egzaminów eksternistycznych.
W dyskusji senatorowie zgłosili szereg propozycji poprawek; senatorowie Andrzej Owczarek i Zbigniew Szaleniec przedstawili wniosek o odrzucenie nowelizacji sejmowej w całości.
Ustalono, że połączone komisje będą kontynuowały rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw na posiedzeniu 15 marca br.