21 grudnia 2006 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrywała ustawę o nadaniu Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu nazwy "Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu".
Na temat ustawy, będącej projektem rządowym, wypowiadali się wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Stefan Jurga oraz prorektor Akademii Medycznej w Poznaniu Jacek Wysocki. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych nad tą ustawą upoważniono ministra zdrowia, który nie był obecny na posiedzeniu. Ponadto zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu, zmiana nazwy uczelni związana jest z przepisem Prawa o szkolnictwie wyższym z 2005 r., dającego możliwość używania w nazwie wyrazu "uniwersytet" uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk objętych jej profilem. Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu spełnia te kryteria. Zmiana nazwy uczelni została poparta wolą jej Senatu, wyrażoną w uchwale.
W wyniku dyskusji Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła wystąpić do o opinie w sprawie interpretacji art. 3. ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym do ministra zdrowia, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz do przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Po zasięgnięciu tych opinii komisja zbierze się na kolejnym posiedzeniu 8 stycznia 2007 r. i podejmie decyzję w sprawie ustawy o nadaniu Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu nazwy "Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu".