15 września 2006 r.
Podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o kulturze fizycznej.
Na temat zapisów przyjętych w nowelizacji uchwalonej z przedłożenia poselskiego glos zabrali sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu Radosław Parda oraz p.o. dyrektora Departamentu Sportu Osób Niepełnosprawnych Danuta Redel. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Przedmiotem rozpatrywanej nowelizacji jest uzupełnienie uregulowań ustawy o świadczenie pieniężne ze środków budżetu państwa, przyznawane byłym sportowcom, analogicznie do uregulowań art. 38 ustawy z 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym, która przyznaje je medalistom olimpijskim po zakończeniu kariery sportowej. Rozpatrywana nowelizacja przyznaje świadczenie pieniężne medalistom reprezentujących nasz kraj w igrzyskach paraolimpijskich oraz w igrzyskach głuchych, również po zakończeniu czynnego udziału we współzawodnictwie sportowym. Świadczenie to ma podobny charakter - stanowi rodzaj gratyfikacji za osiągnięcia sportowe i przyczynianie się do rozpowszechniania pozytywnego wizerunku Polski w świecie. Różnica w stosunku do ustawy o sporcie kwalifikowanym wynika z uwzględnienia uwarunkowań dotyczących sportu dla osób niepełnosprawnych (w szczególności późniejszy wiek zakończenia aktywności sportowej).
W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 4 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Romana Ludwiczuka.