18 kwietnia 2006 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrzyła następujące ustawy:
Opinię na temat ustaw uchwalonych przez Sejm na podstawie projektów poselskich przedstawili podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Zdzisław Hensel, wicedyrektor Departamentu Ekonomicznego w tym resorcie Witold Pakuła oraz ksiądz rektor Jacek Bolewski z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu stwierdziło, że rozpatrywane ustawy nie budzą zastrzeżeń legislacyjnych.
Opiniowane ustawy zmierzają do przyznania trzem uczelniom wymienionym w ich tytułach prawa do otrzymywania dotacji i innych środków z budżetu państwa na zasadach określonych dla uczelni publicznych. Finansowanie z budżetu państwa nie będzie obejmowało kosztów realizacji inwestycji budowlanych.
W ramach obecnie obowiązujących przepisów ustawowych dotacje i inne środki publiczne z budżetu państwa, na zasadach określonych dla uczelni publicznych, otrzymuje Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie. W wypadku tych uczelni finansowanie z budżetu państwa nie obejmuje kosztów realizacji środków trwałych w budowie służących procesowi dydaktycznemu.
Art. 15 ust. 3 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską zobowiązał stronę polską do rozważenia udzielenia pomocy finansowej z budżetu państwa innym aniżeli Katolicki Uniwersytet Lubelski i Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie szkołom wyższym - odrębnym wydziałom - zakładanym i prowadzonym przez Kościół katolicki.
Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez te szkoły wyższe, podpisana w Warszawie 1 lipca 1999 r., zawiera w § 2 katalog uczelni zakładanych i prowadzonych przez Kościół katolicki, a istniejących w dniu wejścia w życie tej umowy. Katalog ten obejmuje w szczególności uczelnie wskazane w tytułach rozpatrywanych ustaw. Ustawy wejdą w życie z początkiem roku akademickiego 2006/07, 1 października br.
W kolejnych głosowaniach Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanych ustaw. Ustalono, że w imieniu komisji poparte dokumenty zarekomenduje senator Jarosław Gowin.
Ponadto senatorowie rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz o zmianie innych ustaw.
Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym, do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra gospodarki. Podczas posiedzenia ustawę rekomendował senatorom wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek. Szczegółowe uwagi przedstawiło senackie biuro legislacyjne.
Rozpatrywana nowelizacja zmierzała do umożliwienia przedsiębiorcom prowadzącym badania naukowe lub prace rozwojowe odliczenie (w ramach ulgi podatkowej) kosztów zakupu nowej technologii od każdego producenta. Ponadto przedstawione zmiany podyktowane były koniecznością wyłączenia ulgi podatkowej na zakup nowych technologii spod regulacji europejskich dotyczących pomocy publicznej.
W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 3 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego i doprecyzowujących zapisy sejmowe. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Piotra Wacha.