19 grudnia 2006 r

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Prasowej.

Stanowisko rządu w sprawie nowelizacji przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Michał Krupiński. Ponadto senatorowie wysłuchali informacji prezesa Polskiej Agencji Prasowej Piotra Skwiecińskiego, a także zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Nowelizacja dostosowuje przepisy ustawy o PAP do ustawy o finansach publicznych, co pozwoli utrzymać możliwość przyznawania agencji dotacji budżetowych. Jak stwierdzono, przepisy ustawy o PAP przed nowelizacją były zbyt ogólne i nie precyzowały, jakiego rodzaju dotacje, w jakim zakresie ani na jakie cele agencja może otrzymywać. Tymczasem, według obowiązującej od początku roku ustawy o finansach publicznych, budżet państwa może udzielać dotacji podmiotowych wyłącznie na ustawowo określone cele i w określonym zakresie. Nowelizacja ustawy o PAP wskazuje, że dotacje budżetowe mogą być przyznawane na: dostarczanie odbiorcom rzetelnych, bezstronnych i obiektywnych informacji z kraju i zagranicy, upowszechnianie stanowiska Sejmu, Senatu, rządu, prezydenta oraz innych organów państwa.

W dyskusji rozpatrywana nowelizacja nie wywołała żadnych kontrowersji. Rozmawiano przede wszystkim o funkcjonowaniu PAP i jej obecnej sytuacji.

W głosowaniu Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Prasowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Piotra Boronia.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisja przyjęła stanowisko w sprawie Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia:

"Po debacie na temat sytuacji Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia Komisja Kultury i Środków Przekazu Senatu RP zajęła zdecydowane stanowisko w sprawie poparcia ich autonomii.

Równocześnie Komisja Kultury i Środków Przekazu Senatu RP, doceniając rolę rozgłośni regionalnych, wnioskuje do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zwiększenie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie ich działalności.

Zgodnie z sugestiami senatorów finanse te mogłyby pochodzić między innymi ze skuteczniejszej ściągalności abonamentu i bardziej sprawiedliwego podziału wpływów z opłat abonamentowych.

Komisja zwróciła także uwagę na poprawę sytuacji materialnej dziennikarzy radiowych. Obecne uposażenia dziennikarskie są żenująco niskie co nie sprzyja wypełnianiu przez nich swoich obowiązków na profesjonalnym poziomie. Chodzi o tworzenie programów misyjnych, które są pracochłonne i wymagają rzetelności i wysokich kompetencji".